Cina_a_Japonsko_dlhopisy_USA_dalej_predavaju_Ale_Rusko_nakupuje_2017

Čínsky milostný vzťah okolo dlhopisov strýčka Sama sa zdajú byť u konca. Ale nemusí to byť nevyhnutne negatívne znamenie pre americkú ekonomiku, keďže už zajtra sa Donald Trump stane budúcim prezidentom.

Podľa zverejnených údajov z Ministerstva financií (v stredu), držanie amerických štátnych dlhopisov v Číne počas mesiaca november kleslo o 66 miliárd dolárov na 1,05 biliónov dolárov. Jedná sa o šiesty rovný mesiac za sebou, kedy Čína znížila svoju expozíciu voči americkým štátnym dlhopisom.

Od mája sa táto hodnota čínskeho ministerstva financií znížila o takmer 195 miliárd dolárov. V októbri tak Japonsko prekonalo Čínu a stalo sa najväčším zahraničným majiteľom dlhu USA.

Súvisiace: Graf Goldman Sachs zahŕňa globálne dopady finančnej krízy z roku 2008

Ale Japonsko prekonalo Čínu iba z dôvodu menšieho odpredaja. Japonsko tak v novembri znížilo späť svoje podiely v štátnych dlhopisoch USA o 23,3 miliárd dolárov na zhruba 1,11 biliónov dolárov.

Ide o štvrtý rovný mesiac, kedy Japonsko vykonalo odpredaj dlhopisov USA. Od júla znížilo svoje podiely až o 46 miliárd dolárov.

Tento trend odpredaja začal ešte predtým, ako Trump v prezidentskom súboji porazil Hillary Clintonovú.

Takže sa nedá presne povedať, že Čína a Japonsko vykonali odpredaj len preto, že vyhral Donald Trump. Koniec koncov, odkedy Čína a Japonsko prvýkrát začal ich odpredaj, Trump ešte významne zaostával.

Majte na pamäti, že výnosy štátnych dlhopisov smerujú nahor, ak investori dlhopisy predávajú. Držitelia dlhopisov sa často zbavujú amerického dlhu, keď sa domnievajú, že ekonomická situácia sa zlepšuje.

V časoch silnejšieho rastu, dlhopisy sú v menšej miere výnosnou investíciou ako akcie, keďže vedia viac ťažiť zo zvýšených výdavkov spotrebiteľov a firiem. Takže, ak stimulačné plány Trumpa uspejú, sadzby by mali smerovať na vyššie úrovne.

Výnos 10-ročných štátnych dlhopisov v polovici decembra dosiahol 2,62%, čo je jeho najvyššia úroveň od septembra 2014. Od tej doby sa znížil a aktuálne sa pohybuje na úrovni 2,45%.

To naznačuje, že v priebehu posledných niekoľkých týždňoch došlo k väčšiemu nákupu dlhopisov. tento fakt dáva zmysel, najmä preto, že dosahovaný rast akciového trhu, ktorý bol dosahovaný na konci minulého roka sa začal ochladzovať.

Ale nie všetky cudzie vlády vykonali odpredaj štátnych dlhopisov USA. Írsko, Brazília, Veľká Británia a Saudskú Arábiu vykonali mierne navýšenie ich podielov.

Rusko dokonca posilnilo svoju pozíciu v štátnych dlhopisoch USA až o 12 miliárd dolárov, čo je krok, ktorý môže poukázať na priaznivé vyjadrenia medzi Donaldom Trumpom a Vladimírom Putinom.

Napriek tomu, však v porovnaní s Japonskom a Čínou rozsah týchto štátnych dlhopisov je veľmi nízky.

Je tiež potrebné poznamenať, že Čína a Japonsko môžu predávať dlhopisy, pretože potrebujú peniaze na podporu svojich vlastných ekonomík. Nie je to všetko iba o Trumpovi.

Obzvlášť Čína sa v tomto období snaží navýšiť hodnotu svojej meny – juanu, aby bola na celosvetovom trhu atraktívnejšou. Takže k nákupu čínskeho juanu vykonáva odpredaj, niektorých zo svojich dlhodobých štátnych dlhopisov.

Zvýšenie sadzieb od Fedu v decembri a návrhov na niekoľko ďalších zvýšení sadzieb počas roka 2017, ale aj v nasledujúcich rokoch by mali taktiež viesť k nárastu výnosov.

Súvisiace: Dlhový strop je ďalšou hrozbou pre ekonomiku USA

Ale o koľko?

Bill Gross, ktorý je investičným manažérom dlhopisového fondu Janus, vo svojom poslednom mesačnom výhľade napísal, že v prvom roku Trumpovho mandátu by sa výnosy mali “nevyhnutne pohybovať na vyššie úrovne.”

Avšak si myslí, že neexistuje žiadna záruka, že sa tak aj v skutočnosti stane, pretože centrálne banky v Japonsku a Európe robia všetko, čo môžu, aby svoje vlastné úrokové sadzby udržali na nízkych úrovniach.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Facebook komentár