South Korea Markets

South Korea Markets

Najcennejšia spoločnosť na svete s liehovinami na konci tohto týždňa, ktorá pochádza z Číny dosiahla nový rekord.

Akcie spoločnosti Kweichow Moutai, ktorá je špičkovým čínskym liehovarom, ktorý vyrába národný nápoj Baijiu, sa vo štvrtok na Šanghajskej burze obchodovali na novej rekordnej hodnote 1 001 juanov (145 dolárov).

Jedná sa tak o prvú čínsku spoločnosť, ktorá zasiahla míľnik na hodnote 1000 juanov, odkedy v roku 2005 Čína vykonala zmeny čo sa týka jej akciového trhu.

Akcie v tomto roku čelili rozsiahlemu rastu, keďže sa zvýšili o 69% na pozadí silnejších ako očakávaných príjmov. Trhová kapitalizácia firmy Kweichow Moutai je v súčasnosti na hodnote 1,25 bilióna juanov (180 miliárd dolárov), čo z nej robí šiestu najcennejšiu spoločnosť kótovanú v Číne (za tromi veľkými bankami, poisťovňou a štátnou ropnou spoločnosťou).

Kweichow Moutai v marci oznámila, že jej čistý zisk v roku 2018 vyskočil o 30% na 35,2 miliardy juanov (5,1 miliardy dolárov), čím prekonala trhové odhady. Tržby tiež vzrástli o 26%.

V nadväznosti na výsledky ziskov niekoľko analytikov zvýšilo svoje cieľové ceny akcií nad 1 000 juanov. V apríli, Goldman Sachs stanovil cieľovú cenu pre Kweichow Moutai vo výške 1 033 jüanov, zatiaľ čo začiatkom tohto mesiaca Pacific Securities – čínska maklérska spoločnosť – zopakovala svoj cieľ k hodnote 1030 juanov za akciu.

Zamestnanci viažu stuhy na fľaše Moutai Baijiu v továrni spoločnosti Kweichow Moutai v provincii Guizhou, Čína, v roku 2017.

Zamestnanci viažu stuhy na fľaše Moutai Baijiu v továrni spoločnosti Kweichow Moutai v provincii Guizhou, Čína, v roku 2017.

 

Analytici z Pacific Securities očakávajú, že spoločnosť bude profitovať zo zvýšenia cien pre svoje produkty s vysokým obsahom alkoholu, ktoré sú u čínskych spotrebiteľov obľúbené.

Moutai, pomenovaný po meste v juhozápadnej provincii Guizhou je najznámejším produktom značky Baijiu. Je tradičnou čínskou pálenkou vyrábanou z obilia. V doslovnom preklade znamená paj-ťioua silnú bielou či číru pálenku alebo likér. Tento alkoholický nápoj máva zvyčajne obsah alkoholu medzi 40 až 60 percentami.

Súvisiace: Huawei: Zákaz z USA vyjde na $30 miliárd

Vláda vyhlásila Moutai za národný likér krajiny a často sa podáva na národných banketoch alebo je súčasťou diplomatických darov. V roku 1972 bola práve použitou ako prípitok s americkým prezidentom Richardom Nixonom vrámci jeho historickej návštevy Číny.

Kweichow Moutai v roku 2017 prekonala skupinu Diageo, ktorá je vlastníkom značiek Johnnie Walker, čím sa stala najcennejšou liehovarníckou spoločnosťou na trhu. Diageo má podľa firmy Refinitiva hodnotu 80 miliárd libier (102 miliárd dolárov).

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN

Facebook komentár