Čína má v súčasnosti viac miliardárov ako Spojené štáty.

V uplynulom roku bolo vytvorených ohromujúcich 242 nových čínskych miliardárov, čo dostalo túto krajinu prvýkrát pred Ameriku. Podľa ročného zoznamu bohatých Číňanov od Hurun Report, tak Čína v súčasnosti má 596 miliardárov, v porovnaní s 537 v USA.

Rupert Hoogewerf z Hurun Report poznamenal: “Aj napriek spomaleniu ekonomiky, najbohatší jednotlivci sa vzopreli všeobecnému trendu, keďže dosiahli ich najlepší rok v histórii a zaznamenali najväčšie vytvorenie bohatstva za jeden rok, viac ako akákoľvek iná krajina v histórií.”

Wang Jianlin zo spoločnosti Dalian Wanda získal prvú priečku pred zakladateľom spoločnosti Alibaba – Jackom Ma. Wang je jedným z čínskych popredných realitných developerov a jeho aktuálny majetok je v hodnote 34,4 miliardy dolárov, čo oproti predchádzajúcemu roku predstavuje nárast o 52%.

Súvisiace:
 V Číne sa každý týždeň stane niekto miliardárom
Čínsky parlament má 83. dolárových miliardárov

Tento silný výsledok Wanga bol spôsobený predovšetkým emisiou akcií jeho reťazca kín v Šanghaji. Wang vykonal diverzifikáciu svojho majetku a nedávno kúpil firmu World Triathlon Corporation, ktorá vlastní značku Ironman.

Ma, medzitým zaznamenal pokles jeho bohatstva o 3% na 22,7 miliárd dolárov, keďže akcie spoločnosti Alibaba od svojho IPO pred rokom prudko poklesli.

Hoogewerf z Hurun Report začiatkom tohto roka povedal, že mnoho čínskych miliardárov presunulo svoje majetky, v snahe zakryť bohatstvo pre kontrolou úradov.

Hoogewerf uviedol, že Hurun Report je schopnou identifikovať približne len 50% miliardárov v krajine a zhruba ďalších 15% čínskych majetkov sa skrýva pred verejnosťou aj naďalej.

Nakoniec dodal: “Berte to ako ľadovec, špička je oveľa menšia, ako celok,” … “Snažíme nájsť skryté peniaze, ale nie vždy sa Nám to podarí.”

Zdroj: The WallStreet Jounal

Facebook komentár