Zdá sa, že odchádzajúci Donald Trump vojnu prehral.

Zdá sa, že odchádzajúci Donald Trump vojnu prehral.

Čína už v minulom roku prekonávala všetky ostatné významné svetové ekonomiky, uprostred obdobia kedy pandémia koronavírusu obletela celý svet. Vyzerá to, že relatívne istý základ krajiny jej poskytol výhodu aj v rámci obchodnej vojny s USA.

Z oficiálnych colných údajov zverejnených v dnešnom dni vyplýva, že druhá najväčšia ekonomika sveta skončila rok 2020 s celkovým obchodným prebytkom v decembri na hodnote 78 miliárd dolárov. Celkový prebytok Číny v spomínanom roku dosiahol rekordných 535 miliárd dolárov, čo je oproti roku 2019 nárast o 27%. Export medzitým stúpol na historické maximum.

V správe ku klientom, hlavný čínsky ekonóm spoločnosti Macquarie Capital – Larry Hu, napísal: „Uprostred toľkej snahy ohľadom osamostatnenia a de-globalizácie sa stalo neočakávané, kedy pandémia prehĺbila väzby medzi Čínou a zvyškom sveta.“

Louis Kuijs, vedúci ekonóm pre oblasť Ázie v spoločnosti Oxford Economics, pripísal zisky Číny do veľkej miery teda zvládnutiu pandémie, ktorá vypukla v čínskom meste Wuhan pred niečo vyše rokom. Ako aj dodal, že Čína ťažila z veľkého dopytu po ochranných pomôckach a elektronike, pretože ľudia po celom svete pracovali z domácností.

Kuijs ďalej uviedol: „Po zotavení sa z vlastnej krízy okolo pandémie Covid-19 bola pre podnikanie Čína otvorená, keďže pandémia viedla k vyvolaniu obrovského dopytu v USA (a ďalších krajinách) po tovare súvisiacom s ochorením Covid-19.”

Iris Pang, hlavná analytička pre Veľkú Čínu v spoločnosti ING, poznamenala, ze obchodné vzťahy Číny a USA sa medzičasom ešte viac rozchádzali: prebytok obchodnej bilancie Pekingu s Washingtonom v roku 2020 sa navýšili na 317 miliárd dolárov, čo oproti predchádzajúcemu roku predstavuje nárast o 7% a druhý najvyšší objem.

Táto suma predstavuje iba o 7 miliárd dolárov menšiu hodnotu oproti úrovniam roku 2018, kedy Trump začal rozsiahlu obchodnú vojnu, aby napravil to, čo nazval pretrhnutým vzťahom s druhou najväčšou ekonomikou sveta.

Súvisiace: V Ázií sa vytvára najväčší obchodný blok sveta

Kuijs ďalej uviedol: „Súdiac podľa nárastu amerického dovozu z Číny v roku 2020 sa zdá byť spravodlivé tvrdiť, že Trumpova obchodná vojna s touto krajinou zlyhala.”

Pozitívne obchodné správy prichádzajú niekoľko dní predtým, ako sa očakáva, že Čína oznámi údaje o HDP v roku 2020, čo je ďalší pozitívny ukazovateľ. Analytici všeobecne očakávajú, že čínsky ekonomický rast sa v posledných troch mesiacoch roka ešte zrýchli. Analytici oslovení agentúrou Reuters očakávajú, že čínské HDP by sa za celý rok 2020 malo navýšiť o 2,1%.

Kuijs ďalej uviedol: „Keďže Čína zohráva úlohu v mnohých dodávateľských reťazcoch a v zásade zostáva veľmi konkurenčným miestom pre výrobu, je oveľa ľahšie len povedať, že je potreba sa od nej dištancovať, ako tak naozaj urobiť.“

Budúcnosť Číny však nie je bez výziev. Analytici poukazujú na to, že zvolený prezident Joe Biden pravdepodobne nezvráti časť tlaku voči tejto krajine po tom, čo sa úradu ujme v priebehu budúceho týždňa.

Kuijs nakoniec poznamenal: „Bidenova vláda k Číne zaujme odlišný, menej útočný a stabilnejší prístup,“ … „Nie je však politicky možné, aby Biden v blízkej dobe vedel rušiť clá na čínsky tovar.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár