Cina_pripravuje_zakaz_predaja_automobilov_s_fosilnymi_palivami_2017

Čína stanoví konečný termín pre automobilky na ukončenie predaja vozidiel ktoré sú poháňané fosílnymi palivami, čo je krok smerujúci k tomu, aby na najväčšom automobilovom trhu sveta zatlačili firmy k urýchleniu úsilia pri vývoji elektrických vozidiel.

Xin Guobin, ktorý je námestníkom ministra priemyslu a informačných technológií, uviedol, že vláda spolupracuje s inými regulačnými orgánmi na časovom rozvrhu ohľadom produkcie a predajov. Tento krok podľa neho bude mať rozsiahly vplyv na životné prostredie a rast čínskeho automobilového priemyslu.

Zákaz motorových vozidiel so spaľovacím motorom pomôže presunúť ako lokálnych, tak aj celosvetové výrobcov automobilov k elektrickým vozidlám, čo by mohlo podporiť predaj energeticky úsporných vozidiel a nákladných automobilov a povedie k znižovaniu okolo znečistenia ovzdušia pri plnení strategického cieľa. Vláda výrobcom nových energetických vozidiel ponúka veľké dotácie. Zároveň plánuje požadovať, aby výrobcovia automobilov získali dostatok kreditov alebo ich kupovali od konkurentov s prebytkom, v rámci nového programu “cap-and-trade” pre úsporu paliva a emisií.

Na tom istom fóre hlavný operačný riaditeľ Číny – Yasuhide Mizuno pre automobilku Honda Motor Co. začne v roku 2018 s produkciou elektrického vozidla pre čínsky trh. Japonská automobilka vyvíja vozidlo so spoločnými čínskymi podnikmi, ako Guangqi Honda Automobile a Dongfeng Honda Automobile a spoločne s nimi vytvorí novú značku.

Súvisiace:
Čína zahanbuje USA v oblasti obnoviteľnej energie
Čína znižuje používanie špinavého uhlia až o 40%

Internetový podnikateľ William Li Nio v polovici decembra začne predávať športové vozidlo poháňané batériami, s označením ES8. Pri uvedení do prevádzky pracuje so štátom vlastnenou automobilovou skupinou Anhui Jianghuai, ktorá má taktiež spoločný podnik s firmou Volkswagen a predstavila elektrické SUV, ktoré už v budúcom roku chce ponúkať.

Čína, ktorá sa snaží splniť svoj prísľub na zníženie emisií uhlíka do roku 2030, je poslednou krajinou, ktorá odhalila plány na postupné zrušenie vozidiel využívajúcich fosílne palivá. Veľká Británia v júli uviedla, že do roku 2040 bude zakázaný predaj automobilov poháňaných na naftu a benzínom. To nastalo dva týždne po tom, čo Francúzsko oznámilo podobný plán pre zníženie znečistenia ovzdušia a splnenie cieľov na udržanie globálneho otepľovania, pod 2 stupňami Celsia.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár