Cina_spusta_11_miliardovy_fond_pre_strednu_a_vychodnu_Europu_2016

Čína zriadila investičný fond na financovanie projektov v krajinách strednej a východnej Európy o hodnote desiatich miliárd eur (11,15 miliardy amerických dolárov). S touto informáciou dnes prišla čínska štátna banka Industrial and Commercial Bank of China.

Fond Číny, strednej a východnej Európy bude spravovať Sino-CEE Financial Holdings Ltd., ktorá bude tak ďalšou spoločnosťou banky a bola predstavená na začiatku tohto roka.

Aktivita spoločnosti bola oficiálne zahájená premiérom Li Keqiang, počas jeho sobotnej návštevy Rigy.

Banka ďalej uviedla, že fond si kladie za cieľ získať až 50 miliárd eur, ktoré použije na financovanie projektov v sektoroch, ako je infraštruktúra, high-tech výroba a spotrebný tovar.

Kým zacielenie na strednú a východnú Európu by sa mohlo rozšíri do zvyšku Európy a ďalších regiónov, ak to bude relevantné v rámci spolupráce.

Fond bude podporovaným vládnymi zdrojmi, ale bude pôsobiť pod obchodnými zásadami a musí byť súčasťou trhov.

Oblasť strednej a východnej Európy je súčasťou modernej “Hodvábnej cesta” Číny (Silk Road), kde Peking dúfa, že pre svoje firmy získa nové exportné trhy, keďže domáca ekonomika spomaľuje.

Súvisiace: 
Konkurencia Svetovej banky z Číny bola zahájená
Rusko vytvára konkurenciu voči MMF o hodnote $ 100 miliárd

Vicepremiér Čínskeho Ministerstva obchodu – Gao Yan počas minulého roka povedal, že čínske spoločnosti už v krajinách strednej a východnej Európy investovali viac ako 5 miliárd amerických dolárov.

Aj keď sa Čína snaží vykonať zvýšenie investícií v Európskej únie, je zároveň uprostred rastúcich výziev v najväčšej ekonomike eurozóny Nemecka, ktorá obmedzuje čínske investície v niektorých sektoroch.

Riga (Lotyšsko) hosťovala summit predstaviteľov z 16 krajín strednej a východnej Európy a Číny.

Vo vyhlasení sa uvádza, že China Life Insurance a Fosun Group sa taktiež budú podieľať na riadení fondu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár