Cina_straca_postavenie_druheho_najvacsieho_akcioveho_trhu_na_svete

Čínske akcie prenechali svoje miesto ako druhý najväčší akciový trh na svete, ďalšej ázijskej krajine – Japonsku.

Denník Financial Times z odkazom na údaje agentúry Bloomberg uviedol, že čínske akcie v štvrtok dosiahli celkový kapitalizáciu o objeme 6,09 bilióna dolárov. To je menej, ako trhová hodnota japonských akcií o objeme 6,16 bilióna dolárov.

Čínsky trh prekonal Japonsko v trhovej hodnote v novembri 2014, čím sa stal druhým najväčším na svete. Americký akciový trh, ktorý je aj naďalej najväčším na svete, bol na konci štvrtka ocenený na 31 biliónov dolárov.

Zmena rebríčka nastala po tom, ako ázijské trhy v predchádzajúcom obchodnom dni klesli, keď sa obchodné napätie ďalej navyšovalo po tom, ako vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uviedla, že zvažuje zvýšenie navrhovaných taríf na čínske tovary o rozsahu 200 miliárd dolárov, na 25 percent v porovnaní s pôvodne ohláseným 10 percentami.

Súvisiace:
Čínsky jüan opäť padá. Prichádza menová vojna?
Čína aktuálne zverejňuje plány sadzieb na americký tovar v hodnote $ 60 miliárd

Čínske akcie v roku 2018 čelila rozsiahlym stratám, keďže neistota nad obchodnými vzťahmi Pekingu s USA naďalej pretrváva. Akciový index Shanghai Composite tento rok klesol približne o 17 percent a nachádza sa na nižšej hodnote o viac ako 23 percent, kde sa nachádza jeho 52-týždenné maximum.

V piatok, čínsky akciový index Shanghai Composite predĺžil straty zaznamenané v posledných obchodných dňoch a klesol o 0,97 percenta na 2 741,08 bodov, zatiaľ čo index CSI 300, ktorý sleduje vodcov sektorov obchodovaných v Šanghaji a Šen-čene klesol o 1,65 percenta.

Medzitým japonský všeobecný index Nikkei 225 na konci dňa klesol o 0,06 percenta.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Financial Times

Facebook komentár