Čína realizuje svoje stratégie v Artktíde, keďže sa pokúša dosiahnuť svoj maximálny vplyv v tejto významnej oblasti sveta.

Hoci Peking až do roku 1985 nezaložil svoju prvú antarktickú výskumnú základňu, čínske snahy rozšíriť svoj vplyv po celom kontinente sa zintenzívnili a v súčanosti prekročil plány iných národov.”

“V operáciách Číny na kontinente počas minulého roka otvoril svoju štvrtú výskumnú stanicu a vybrali si miesto pre piatu. Taktiež investuje do druhého ľadoborca, nových lietadiel a vrtuľníkov, ktoré sú pripravené na prístávanie v ľade a taktiež najrýchlejšie rozpína svoju pôsobnosť v tejto oblasti, spomedzi 52 signatárov zmluvy o Antarktíde.

Súvisiace: Armády sa pripravujú na roztopenie Arktídy

USA má na tomto kontinente šesť výskumných staníc, zatiaľ čo Austrália má tri. Zmluva o Antarktíde, ktorá bola podpísaná v roku 1959, zaväzuje tzv. signatárov k tomu, že tento kontinent zostane otvoreným pre mierové vedecké výskumy a táto oblasť by nemala byť militarizovanou. Rad samostatných protokolov má za cieľ chrániť životné prostredie Antarktídy od nadmerného rybolovu a ťažby.

Hoci Čína dodržala obmedzenia paktov, pozorovatelia Antarktídy veria, že Peking pomocou výskumu chce získať strategickú prevahu v prípade, že región sa v budúcnosti bude otvárať vŕtaniu.

Peter Jennings, ktorý je riaditeľ austrálskeho strategického inštitútu pre politiku poznamenal: “Toto celé je súčasťou širšieho vzoru na merkantilistického (z lat. merkátor – obchodník) prístupu po celom svete. Veľkým ťahúňom čínskej politiky je zabezpečenie energií a dlhodobej dodávky potravín.”

Na mape je vidno územné nároky v Antarktíde pre rok 2005.

Zákaz komerčného vŕtanie zdrojov v Antarktíde má skončiť v roku 2048, ibaže Protokol o ochrane životného prostredia by mal byť znovu ratifikovaný konsenzom. Ak vyprší dohoda, Antarktída by sa mohla stať budúcim hlavným zdrojom uhľovodíkov na zemi. Odhaduje sa, že tento región má zásoby ropy v objeme 200 miliárd barelov a okrem toho je najväčším jediným zdrojom sladkej vody na planéte.

Súvisiace:

Rusko má nad USA v Arktíde zásadnú výhodu

Rusko chce “plné radarové pokrytie Arktídy” do konca roka proti “nežiaducim hosťom”

Súčasné investície Číny mohla umiestniť v bezkonkurenčné postavenie využiť všetky prostriedky na kontinente v 2048.

Guo Peiqing, ktorý je profesorom práva na Ocean University v Číne pre The Guardian povedal: “Prieskum tohto kontinentu je od Číny, ako hrať šach. Je dôležité mať svoju pozíciu v celosvetovej hre,” … “Nevieme, kedy sa táto hra začne hrať, ale je nutné mať pevnú pôdu pod nohami.”

Zdroj: The New York Times

Facebook komentár