Cina_urobila_dalsi_velky_krok_k_otvoreniu_svojich_financnYch_trhov

Je to prvýkrát, čo zahraničná banka dostala prístup ku kľúčovému čínskemu finančnému systému.

Standard Chartered v dnešnom dni uviedla, že sa stala prvým zahraničným veriteľom, ktorý dostane povolenie na držanie a ochranu majetku miestnych investorov v Číne.

Licencia udelená regulačnou komisiou pre cenné papiere v Číne umožňuje banke konať ako správca investičných produktov predávaných medzinárodnými aj miestnymi správcami aktív a fondov.

Standard Chartered sídli v Londýne, ale zameriava sa na rozvíjajúce sa trhy. Jej akcie v dnešnom obchodovaní vyskočili takmer o 2%.

Jerry Zhang, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Standard Chartered v Číne, poznamenal: „Jedná sa o veľký krok vpred pri ďalšom otváraní domácich finančných trhov v Číne a je dôkazom nášho záväzku k podpore čínskej finančnej reforme a inovácií.”

Konať ako správca môže byť veľkým obchodom. Jeden z popredných celosvetových hráčov – JPMorgan Chase, mal v roku 2017 pod sebou v správe majetok v hodnote viac ako 23 biliónov dolárov, na základe čoho v roku 2017 dosiahli príjmy vo výške 3,9 miliardy dolárov.

Veľké západné banky sa už roky snažia preniknúť do Číny, ale ich pokrok sa spomalil obmedzeniami ich činností a pravidiel, ktoré mali za následok obmedzenie na menšinové vlastníctvo podnikov v krajine.

Iba HSBC má tak významnú účasť, prostredníctvom svojho 19-percentného podielu v čínskej Bank of Communications.

Súvisiace:
Ako Čína kontroluje svoju menu?
Tento projekt spojí Čínu s viac než 70 krajinami naprieč Áziou, Európou a Afrikou

V tomto roku Čína urýchlila reformy zamerané na poskytnutie väčšieho prístupu zahraničným bankám na masívne finančné trhy krajiny a jej bohatých investorov.

Vláda len v novembri minulého roka zahraničným spoločnostiam prisľúbila, že im bude umožnené vlastnenie čínskych bánk a investičných spoločností. UBS v máji oznámila rast aktivít a povedala, že sa bude usilovať o kontrolu nad svojim spoločným podnikom v Číne tým, že zvýši svoj podiel v tomto podnikaní na 51%.

Nomura a JPMorgan Chase sa tiež usilovali získať povolenie pre väčšinové vlastníctvo maklérskej firmy v Číne po tom, ako vláda prišla s uvoľnením jej pravidiel.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, WSJ

Facebook komentár