Peniaze z Číny naozaj utekajú vo veľkom. Podľa správy z Ústavu medzinárodných financií sa odhaduje, že z druhej najväčšej ekonomiky sveta v minulom roku odišlo 676 miliárd amerických dolárov.

To je oveľa viac, než 111 miliárd dolárov, ktoré v roku 2014 utiekli zo všetkých rozvíjajúcich sa trhov, vrátane Číny.

V správe sa ďalej píše, že odliv kapitálu z Číny v poslednom štvrťroku 2015 zrýchlil, keďže investori so zámoria sú čoraz väčšom pozore, zo spomalenia hospodárskeho rastu a otrasov akciového trhu tejto krajiny. Čínske spoločnosti sa taktiež vo veľkom ponáhľali splatiť zahraničné pôžičky, keďže juan oslabuje.

Tento odliv by sa dokonca nemal zastaviť ani v dohľadnej dobe. Očakáva sa, že “Čína ďalej bude svedkom veľkého odlivu kapitálu, ako pokračuje s bojom proti makroekonomickému protivetrom a ťažkej snahe pre zastabilizovanie svojej meny.”

Súvisiace: 
Obrana Číny pre juan je stále drahšou: Graf
JP Morgan: Čína na záchranu trhov zatiaľ minula $ 236 miliárd

Investori sa tak z Číny snažia získať aspoň časť svojich peňazí, keďže hodnota čínskeho juanu klesá a akciové trhy tejto krajiny zažívajú rozsiahlu volatilitu. Mnoho z nich vidí lepšie príležitosti v zahraničí, či už je to v oblasti nehnuteľností alebo zahraničných trhov.

V samotnom auguste, kedy Ľudová banka Číny bola nútená prekvapiť devalváciu juanu, Čínu opustilo až 20 miliárd dolárov.

Čína obmedzila množstvo peňazí, ktoré jednotlivec môže odniesť z krajiny na 50 000 dolárov za rok. Ale v reakcii na zvýšený únik kapitálu, Peking v septembri šiel až tak ďaleko, že obmedzil sumu v hotovosti, ktorú jeho občania môžu vybrať z bankomatov v zahraničí, čo je ďalšia snaha o zastavenie odklonu kapitálu.

Tento odklon peňazí, môže juan vystaviť ďalšiemu prepadu, čo nakoniec povedie k rozsiahlejšiemu tlaku na centrálnu banku, aby realizovala podporu meny. Čína už v treťom štvrťroku minulého roka, podľa amerického ministerstva financií zrealizovala intervencie na menových trhoch, kedy vláda minula okolo 230 miliárd dolárov a to všetko, aby sa zabránilo ďalšiemu znehodnocovaniu meny.

Ekonómovia všeobecne odhadujú, že pokles čínskeho juanu zo súčasnej úrovne na koniec roka 2016 by mal dosiahnuť úroveň ďalších 3%.

Zdroj: Reuters, MarketWatch

Facebook komentár