Cina_vdaka_novemu_technologickemu_trhu_ziskala_dalsich_3_miliardarov

Nový čínsky trh v štýle Nasdaq už umožnil trom vedúcich predstaviteľom spoločností, v oblasti technológií dostať sa k statusu s označením “miliardár”.

Traja muži vlastniaci podiel v spoločnostiach, ktoré svoju hodnotu na začiatku tohto týždňa navýšili, čo bolo obdobím, keď sa v Šanghaji začali obchodovať akcie technologických spoločností vrámci trhu s označením Star Market. Skladá sa z 25 akcií a už počas prvého dňa obchodovania v priemere dosiahli rast od svojich počiatočných verejných ponúk akcií (IPO) v hodnote 140%, predtým ako sa v utorok mierne znížili. V stredu sa opäť vrátil na trhy optimizmus, keďže v priebehu budúceho týždňa budú pokračovať obchodné rokovania medzi USA a Čínou.

Zakladateľ a predseda Suzhou HYC Technology, Chen Wenyuan tak vlastní majetok o hodnote približne 15 miliárd juanov (2,2 miliardy dolárov), na základe stredajšej ceny akcií. 51-ročná spoločnosť vyrába testovacie zariadenia pre panelové displeje a integrované obvody pre spoločnosti, ktorými konečnými užívateľmi sú skupiny ako Apple a Samsung.

Akcie spoločnosti Suzhou HYC Technology začiatkom stredajšieho obchodovania vyskočili o 3,4%. Akcie sa tak vrámci stredajšieho obchodovania pohybovali v zisku 100%, voči cene počiatočnej verejnej ponuky akcií (IPO).

Cao Ji, 67-ročný predseda a generálny riaditeľ firmy Zhejiang Hangke Technology, vlastní akcie, ktorých hodnota v súčasnosti predstavuje približne 13,45 miliárd juanov (2 miliardy dolárov). Táto spoločnosť, ktorú v roku 2011 založil, vyrába skúšobné zariadenia na lítiové batérie používané v elektrických vozidlách.

Akcie v stredu vzrástli o 4,1% a z IPO sa nachádzali v zisku takmer 70%.

A Hui Deng, zakladateľ a predseda spoločnosti ArcSoft, vlastní majetok v hodnote 7,2 miliárd juanov (1,1 miliardy dolárov), na základe hodnoty jeho podielu v tejto spoločnosti.

ArcSoft predstavuje softvérovú spoločnosť, využívajúcu technológiu umelej inteligencie (AI) a jej akcie v stredu získali 2%. Aktuálne sa tak nachádzajú vo viac ako 100% zisku, z ceny počiatočnej verejnej ponuky akcií.

Majetok Chena a Caoa prekročil hranicu miliardy dolárov, keď bola stanovená cena pre každú z ich spoločností, aj keď nárast realizovaný v tomto týždni ich ocenenia výrazne posilnil. Keď sa akcie na začiatku týždňa navýšili, Dengov podiel dosiahol hodnotu 1 miliardu dolárov.

Nový index na burze v Šanghaji predstavuje jeden zo spôsobov, ako chce Čína ponúknuť status technologickej superveľmoci. Táto iniciatíva bola odhalená pred menej ako rokom prezidentom krajiny – Xi Jinpingom.

Peking dúfa, že Star pomôže čínskym high-tech spoločnostiam preniknúť do obrovského bohatstva miestnych investorov a dostane svetových lídrov ako Alibaba a Tencent späť z akciových trhov v New Yorku a Hongkongu.

Z 25 spoločností, ktoré tu začali obchodovať v pondelok, sa 24 z nich kótovalo prvýkrát. 24 z 25 akcií sa v stredu obchodovali v zisku.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, WSJ

Facebook komentár