Čínski a kórejskí investori hrnúci sa do komerčných nehnuteľností vo veľkých európskych krajinách, pomáhajú navyšovať investície v tomto regióne – počas prvej polovice roka. S týmto výsledkom prišla spoločnosť služieb zo sektora nehnuteľností – Jones Lang LaSalle.

Čistý príliv kapitálu do komerčných nehnuteľností v Európe v prvom polroku roka 2013 vyskočil o 18 percent, v porovnaní s prvým polrokom minulého roka a maximá na úrovni 12 miliárd amerických dolárov. Jones Lang LaSalle uviedla, že ázijsko-pacifickí investori predstavovali takmer polovicu tejto sumy – 5,6 miliárd dolárov.

Alistair Meadows, riaditeľ spoločnosti Jones Lang LaSalle pre Áziu a Tichomorie povedal: “Investori z Číny a Južnej Kórey tento rast viedli a to najmä sektore obytných a kancelárskych nehnuteľností a očakávame, že inštitucionálny kapitál z rozvíjajúcich sa trhov bude na mnoho rokov dopredu hlavnou témou v oblasti týchto komerčných investičných trhov.”

Podľa Davida Green-Morgana – vedúceho výskumu globálnych kapitálových trhov u firmy Jones Lang LaSalle: „Nadmerná expozícia na miestne trhy, hromadenie kapitálu a zvýšenie dôvery v investovaní do medzinárodných nehnuteľností boli niektoré z dôvodov, prečo rast do sektora komerčných nehnuteľností v Európe rástol.“

Green-Morgan dodáva, že hoci čínska ekonomika môže spomaľovať, kapitálová základňa v krajine je stále veľmi veľká, vďaka desaťročiam trvajúcom ekonomickom raste.

Green-Morgan taktiež uviedol: “Vláda má politiku podpory offshore(zahraničných) investícií prostredníctvom svojich firiem a inštitúcií.”

Jones Lang LaSalle taktiež uviedla: Ázijsko-pacifická oblasť v prvej polovici roka predstavovala najvyššiu úroveň zahraničných investícií – 8,5 miliardy dolárov, na čele s Južnou Kóreu a Čínou. Činnosť zámorských nákupov z týchto dvoch ázijských krajín sa v prvom polroku tohto roka viac ako zdvojnásobila, v porovnaní s prvými šiestimi mesiacmi roka 2012.

Kde tie peniaze smerovali?

Hlavné trhy pre Juhokórejčanov a Číňanov predstavovali nehnuteľnosti vo Veľkej Británii, Francúzsku a Nemecku, na čele s Londýnom, ktorý zostáva najvyšším cieľom pre komerčné nehnuteľnosti na celom svete.

Jones Lang LaSalle ďalej uviedla: “60 percent zo všetkých peňazí, ktoré sa sťahujú do Európy z Ameriky, Stredného východu a Ázie a Tichomoria s nájdu svoj domov v Londýne.”

K niektorým pozoruhodným kúpam počas tohto roka patrí kúpa čínskej poisťovne Ping An, ktorá na začiatku júla získala londýnsku nehnuteľnosť od banky Lloyds za 393,5 miliónov dolárov.

( Prečítajte si viac: Čínska spoločnosť Ping An Insurance kúpila budovu od banky Lloyd’s)

Samsung SRA Asset Management, ktorá predstavuje skupinu juhokórejských inštitucionálnych investorov v apríli kúpil budovu v Londýne 30 Crown Place za 215 miliónov dolárov.

Green-Morgan povedal: „Existujú náznaky, že zahraniční investori sa začínajú obzerať po investíciách do stredných miest v Európe.“

Taktiež povedal: “Stále sme svedkami smerovania peňazí do Nemecka a Francúzska a ďalších krajín v rámci eurozóny – napríklad aj do Švédska.”

Zdroj: EconomicTimes

Facebook komentár