Spojené štáty môžu byť dieťaťom kapitalizmu, ale ľudia žijúci v Číne, Indii a Vietname sú väčším veriacim na voľnom trhu, než Američania.

Pew Research sa to spýtala ľudí žijúcich v 44 rôznych krajinách na jar tohto roku. Pýtali sa na jednoduchú otázku: Súhlasíte s nasledujúcim výrokom: “Väčšina ľudí sú na tom lepšie v slobodnej trhovej ekonomike, aj keď niektorí ľudia sú bohatí a niektorí chudobní.”

Dve tretiny opýtaných o celom svete súhlasili, takže kapitalizmus dostal palce smerom nahor.

Súvisiace: Čína je všeobecne vnímaná, že prekoná USA ako svetovú superveľmoc

Ale výsledky sa zaujímavejšie na úrovni jednotlivých krajín. V Spojených štátoch, 70% ľudí súhlasilo, že voľný trh je spôsob, akým sa vydať. Porovnajte to s Čínou (76% súhlasilo), India (72%) a Južnou Kóreou (78%).

Vo Vietname takmer všetci veria v prospech kapitalizmu, jedná sa o 95%.

Výsledky sú pre Čínu trochu prekvapivé, vzhľadom k tomu, že komunistická vláda je na čele viac ako desať rokov a dosahuje neuveriteľný ekonomický rast o viac ako 7% ročne.

Katie Simons uviedla: “Videli sme širokú podporu [v Číne] voľného trhu od roku 2002, kedy sme sa začali pýtať na túto otázku.” … “Čína patrila medzi krajiny s najvyšším pomerom vyjadreného súhlasu.”

Simmons konštatuje, že Čína prijala rad reforiem, ktoré jej pomohli otvárať ekonomiku krajiny od roku 1970.

Tento najnovší prieskum “Celosvetových postojov” ukazuje, že rozvojové krajiny sú celkovo optimistickejšie ohľadom vývoja ekonomiky a budúcnosti, ako ľudia, ktorí žijú v rozvinutých krajinách. Predovšetkým časti Európy sú stále pesimistické.

Zhruba polovica populácie v Španielsku a Grécku si už myslia, že voľný trh je ideálny. V skutočnosti, v Španielsku, ktoré má stále nezamestnanosť v blízkosti 25%, došlo k najväčšiemu poklesu podpory pre kapitalizmus od roku 2007, kedy sa spustila finančná kríza a pomalé zotavenie znižovalo podporu kapitalizmu.

Súvisiace: 9 znakov toho, že Čína robí kroky proti americkému doláru

Výsledky v Číne aj USA zostali odpovede takmer presne rovnaký ako boli oznámené v roku 2007.

Ale najväčších pochybovačov kapitalizmu medzi opýtaných 44. krajín možno nájsť v Argentíne. Len tretina opýtaných súhlasilo s tvrdením, že systém voľného trhu je najlepší.

Argentína zápasila s nárastom cien na základné tovary a rôznych možností bankrotov, týkajúce sa platieb dlhopisov tohto národa.

Zdroj: SFGate, Reuters

Facebook komentár