Cineworld zatvára.

Cineworld zatvára.

Cineworld Group, vlastník spoločnosti Regal Cinemas, od štvrtka pozastaví činnosť vo všetkých svojich kinách nachádzajúcich sa v Spojených štátoch a Spojenom kráľovstve. Zatvorenie sa dotkne 45 000 zamestnancov.

Táto správa prichádza len pár dní po tom, čo sa najnovší film Jamesa Bonda „Nie je čas zomrieť“ prichádza s oneskorením až na jar 2021 – čo predstavuje najnovšiu ranu pre filmový priemysel. Druhá vlna koronavírusu zasahuje aj Britániu a mnoho štátov USA.

Spoločnosť vo svojom vyhlásení zverejnenom v pondelok uviedla, že nemôže poskytnúť zákazníkom „populárne komerčné filmy, ktoré by im umožnili zvážiť návrat do kín na pozadí pandémie Covid-19“.

Skupina vlastní 127 kín vo Veľkej Británii, vrátane značky Picturehouse Cinemas, a 536 kín v Spojených štátoch. Po skupine AMC sa jedná o druhú najväčšiu firmu z oblasti podnikanie v oblasti kín na svete.

Rozhodnutie Cineworld opäť uzavrieť svoje kiná obnovili obavy zo schopnosti spoločnosti prežiť pandémiu a jej akcie v dnešnom dni v Londýne prepadli o viac ako 42%.

Správa o odstávke bola pre mnohých zamestnancov Cineworld prekvapením. Cinema Action Group, ktorá zastupuje zamestnancov Cineworld vo Veľkej Británii, v sobotu na sociálnej siete Twitter zverejnil status: „So zamestnancami vôbec nedošlo k žiadnym konzultáciám.“

Najskôr ohlásili potenciálne zatváranie v spoločnosti Variety.

Po niekoľkomesačnom uzavretí počas odstávok koronavírusov začala skupina v júli znovu otvárať kiná s novými bezpečnostnými protokolmi. V pondelok spoločnosť nebola schopná povedať, kedy môžu byť jej kiná opäť v prevádzke.

Súvisiace:
1 zo 4 hotelov nevie splácať hypotéky
Takmer 2/3 newyorských reštaurácií do januára možno neprežije

Generálny riaditeľ Mooky Greidinger vo vyhlásení uviedol: „Cineworld bude naďalej pozorne monitorovať situáciu a bude informovať o budúcich plánoch na obnovenie pôsobenia na týchto trhoch vo vhodnom čase, keď budú mať kľúčové trhy konkrétnejšie pokyny týkajúce sa ich opätovného otvorenia a štúdiá budú môcť priniesť svoje veľké trháky späť na veľkú obrazovku.“

V priebehu minulého mesiaca spoločnosť Cineworld vykázala stratu 1,6 miliardy dolárov v prvej polovici roku 2020, keď tržby prepadli až o 67%. Varovali tiež pred nutnosťou získať väčší objem finančných prostriedkov v prípade, že druhá vlna koronavírusu povedie k „dlhšiemu“ vypínaniu. Spoločnosť vo svojom pondelňajšom vyhlásení uviedla, že „posudzuje niekoľko zdrojov dodatočnej likvidity a zvažujú sa všetky možnosti zvyšovania likvidity“.

Viac ako tucet významných filmov, ako napríklad „Čierna vdova“, „Tenet“ a „Zázračná žena 1984“, prišli buď s oneskorením, alebo vynechali všetky kiná a stali sa digitálnymi, ako v prípade filmu od Disney – „Mulan“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, Bloomberg

Facebook komentár