Cinska_centralna_banka_je_blizko_k_uvolneniu_vlastnej_virtualnej_meny

Čínska centrálna banka je podľa najvyššieho predstaviteľa takmer pripravená vydať svoju vlastnú suverénnu virtuálnu menu.

Mu Changchun, zástupca riaditeľa platobného oddelenia Čínskej ľudovej banky, uviedol, že podľa agentúry Reuters je virtuálna mena tejto inštitúcie „takmer pripravená“ k uvoľneniu. Tieto vyjadrenia potvrdila aj agentúra Bloomberg.

Zamestnanci banky na tejto digitálnej mene pracujú už päť rokov. PBOC nie je jedinou centrálnou bankou, ktorá zvažuje možnosti vydávania digitálnej meny ako alternatívy k hotovosti; Centrálna Banka Švédska – Riksbank predstavuje ďalšiu banku, ktorá sa touto myšlienkou zaoberá.

Podľa správ by Čínska centrálna banka mala uviesť na trh svoj digitálny token prostredníctvom dvojstupňového systému, podľa ktorého PBOC aj komerčné banky budú legitímnymi emitentmi. PBOC uviedla, že by sa nespoliehal výlučne na blockchain a namiesto toho by si zachoval neutrálnejší postoj k technológii, ktorú sa rozhodne použiť.

Blockchain, inak známy ako technológia distribuovanej knihy, je rámcom, ktorý podporuje kryptomeny ako bitcoin.

Súvisiace: Kryptomena Facebooku – Libra už čelí politickému tlaku v Európe

Mati Greenspan, hlavný analytik trhov obchodnej platformy eToro v dnešnej poznámke ku klientom uviedol: “Osobne sa stále snažím pochopiť výhody tejto novej virtuálnej meny, v porovnaní so súčasným systémom,” … “Niečo mi hovorí, že je to úplne iné zviera, ako to, čo so sveta kryptomien poznáme.”

Táto správa prichádza v období, kedy celosvetoví centrálni bankári majú skeptický názor na plány spoločnosti Facebook, s cieľom vytvoriť kryptomenu spolu s konzorciom významných spoločností vrátane spoločností Visa a Uber. V čase keď minulý mesiac bola kryptomena spoločnosti Facebook (Libra) predstavenou, Centrálna banka Číny sa vôbec k tomuto aktívu nevyjadrila. Libra by mala podliehať dohľadu centrálnych bánk.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Facebook komentár