Cinska_firma_podporovana_Buffettom_za_mesiac_ziskala_55_percent

Investori z Číny prichádzajú z horúcou odpoveďou na automobilku Tesla.

Akcie čínskej spoločnosti zo sektora batérií a výrobcu elektrických automobilov – BYD, v ktorej je Warren Buffett hlavným investorom, za posledný mesiac získali 55%.

Akcie v konkurenčnej spoločnosti Tesla počas tohto týždňa v Hongkongu dosiahli 52 týždňové maximá, hoci v stredu zatvorili o 3% nižšie.

Súvisiace: Warren Buffett aktuálne z jednej investície zarobil $ 12 miliárd

Prudké stúpanie začalo na začiatku septembra, kedy Čína oznámila svoj plán pre plánovaný zákaz produkcie a predaja vozidiel, ktoré sú poháňané len fosílnymi palivami.

Toto oznámenie taktiež zvýšilo akcie ostatných čínskych výrobcov elektrických automobilov, keďže spoločnosť Geely v tom istom období získala o viac ako 40%.

Čína tlačí na to, aby vo svojich uliciach nahradila benzínové a naftové automobily a vláda v Pekingu zasa chce, aby domáce spoločnosti profitovali z neočakávaného predaja alternatívnych vozidiel.

Čína len nedávno prišla z plánom “Made in China 2025”, ktorý od tuzemských automobiliek do roku 2025 vyžaduje, aby produkciu hybridných vozidiel a vozidiel s elektrickým pohonom tvorila najmenej 70% predaja.

Analytik spoločnosti Bocom International, Angus Chan uviedol: “Veľké stávky na automobilku BYD dávajú zmysel, pretože táto spoločnosť je taktiež aj popredným výrobcom a dodávateľom batérií.”

Ale odhady investorov v spoločnosti BYD – čo znamená “Build Your Dreams” – môžu byť trochu nadhodnotené.

Chan poznamenal, že ich akcie sú v súčasnosti “drahé”.

Investičná spoločnosť v Hongkongu – Daiwa odporúča, aby investori nakupovali akcie BYD, ale stanovila relatívne skromný 12-mesačný cenový cieľ na hodnote 58 dolárov (v Hongkongu), čo je zhruba o 25% menej, ako aktuálna cena jej akcií.

Ostatní analytici sú oveľa skeptickejší. Investičná spoločnosť v New Yorku – JL Warren Capital, v augustovej správe uviedla, že čínska automobilka je vo veľkej miere závislou od vládnych dotácií. Firma odporučila odpredaj akcií spoločnosti BYD.

Zakladateľ JL Warren Junheng Li v auguste napísal: Zriedka uplynie rok, kedy by BYD nepotrebovala finančné prostriedky, “z dôvodu neustáleho spaľovania hotovosti”.

Súvisiace: Stávka Warrena Buffetta na Apple za deň zarobila $ 1 miliardu

Investori už v minulosti dostali akcie tejto spoločnosti do závratných výšin. V októbri 2009 akcie spoločnosti BYD v hongkonskom obchodovaní dosiahli úroveň 88,40 HK dolárov (11,30 usd), ale v roku 2012 prudko klesli, kedy analytici v Číne znížili cieľovú cenu tohto podniku na takmer nulovú hodnotu.

Buffett z investičného konglomerátu Berkshire Hathaway si ponechal podiely aj cez maximá a minimá.

V septembri roku 2008 kúpil 9,9% podiel za 232 miliónov amerických dolárov. Po poslednom raste má tak tento podiel v súčasnosti hodnotu okolo 2,2 miliardy amerických dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MarketWatch

Facebook komentár