cinske_akciove_by_mohli_prilakat_viac_ako_400_miliard_BlackRock _2017

Čínske akciové trhy by mohli prilákať príliv tokov o rozsahu viac ako 400 miliárd dolárov, akonáhle jej akcie budú plne zahrnuté do široko sledovaných akciových indexov MSCI. S týmto vyjadrením prišiel najväčší svetový správca aktív – BlackRock.

Komentár zo strany jej generálnej riaditeľky a vedúcej analytičky pre oblasť čínskych akcií – Helen Zhuovej, prišiel v reakcii na tlmené reakcie od pozorovateľov trhu, keďže MSCI sa počas minulého týždňa rozhodla pridať 222 akciových spoločností Číny v triede A do jej akciových indexov, so zameraním na vznikajúce sa trhy. Niektorí dokonca poznamenali, že tento krok “zmení pravidlá na viacerých frontoch.”

Súvisiace: Sprievodca investovaním po celom svete

Zhuová na okraj svetového ekonomického fóra v Daliane, v Číne poznamenala: “Mnoho z týchto typov zmien, nemusia byť vidno včas, ale poskytnú zázemie pre postupné zmeny a iného rozloženia okolo vplyvu. Po integrácii do MSCI Asia, to skutočne predstavuje len prvý krok, je to pomerne malý krok, pretože faktor zahrnutia je v súčasnosti na úrovni iba 5 percent.”

“Avšak výhľad v strednodobom a dlhodobom horizonte, tento krok do značnej miery predstavuje len prvý krok vo veľmi postupnom a nevyhnutnom procese úplnej integrácie Číny do známych celosvetových akciových indexov. Keď nastane úplné začlenenie čínskych akcií v triede A a H, bude sa jednať potenciálne o viac ako 40 percent, v rámci MSCI EM (indexov rozvíjajúcich sa trhov), kde hovoríme o tokoch v rozsahu okolo 400 miliárd dolárov.”

BlackRock vo svojom polročnom investičnom výhľade poznamenala, že sú optimisticky naladení či už na oblasť čínskych akcií a úverov, aj napriek nedávnym ekonomickým údajom ktoré poukázali na nerovnomerný rast služieb a výrobného sektora v krajine.

Vo svojom rozhovore pre televíziu, Zhuová zopakovala svoj názor, že ekonomické tempo rastu Číny zostáva silné. Reagovala na obavy niektorých investorov, ktorí po nedávnych zákrokoch v krajine v oblasti spoločností, uvádzajú že sa jedná o naznačenie možného širšieho systémového rizika. Zhuová povedala, že takéto regulačné opatrenia sú neoddeliteľnou súčasťou investícií do rozvíjajúcich sa trhov v strednodobom a dlhodobom horizonte.

Súvisiace: Existujú dobré dôvody domnievať sa že Bitcoin je v bubline

Dodala, že čínska ochota uznať a vykonať riadenie týchto rizík je krok správnym smerom, ale investori si musia taktiež uvedomiť, že tieto problémy nemožno vyriešiť cez noc. Ona očakáva, že Čína bude počas najbližších troch až piatich rokov odďaľovať a potenciálne znižovať rast podnikových úverov.

Zhuová nakoniec uviedla: “Akýkoľvek problém, ktorého vybudovanie trvalo sedem, alebo deväť rokov, nebude vyriešeným cez noc tak, že cesta k jeho vyriešeniu bude predstavovať priamku,“ … Ak máme základ veľmi silnej ekonomiky, ak máme cnostnú spätnú väzbu obmedzení, politici si následne môžu dovoliť potenciálne spomaliť rast úverov, formou agresívnejšieho tempa.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Facebook komentár