Cinske_devizove_rezervy_klesli_viac_ako_sa_ocakavalo_top

Včera zverejnené údaje centrálnej banky ukázali, že devízové rezervy Číny v novembri klesli o 9 miliárd dolárov na 3,096 biliónov dolárov, keďže rokovania medzi Washingtonom a Pekingom ohľadom dočasnej obchodnej dohody zostávajú bez riešenia.

Analytici oslovení agentúrou Reuters očakávali, že čínske rezervy (najväčšie na svete) v novembri poklesnú o 4 miliardy dolárov na 3,101 biliónov dolárov.

Napriek spomaleniu čínskej ekonomiky a eskalácii obchodnej vojny medzi USA a Čínou sa jej rezervy od konca roku 2018 postupne zvyšujú, a to vďaka prísnym kontrolám kapitálu a zvyšujúcim sa prílevom zahraničných investorov, ktorí sa zameriavajú na akcie a dlhopisy krajiny.

Mierne zmeny v úrovni rezerv v posledných mesiacoch sa vo veľkej miere pripisujú kolísaniu svetových výmenných kurzov a hodnote aktív, ktoré Čína drží (napríklad zahraničných dlhopisov).

Čínsky juan bol vo veľkej miere poháňaný správami a informáciami zo 17-mesačnej obchodnej vojny medzi Čínou a Spojenými štátmi.

Po prudkom poklese počas tohto leta, keď sa eskaláciu sporu náhle zvýšila, čínsky juan do novembra rástol tri mesiace za sebou – po nádeji na prímerie, ktorá sa začiatkom decembra opäť vytratila, keď sa napätie medzi Washingtonom a Pekingom opäť zvýšilo.

Nové tarify v USA na čínsky tovar majú nadobudnúť účinnosť 15. decembra.

V novembri voči doláru dosiahol zisk 0,12%, ale medziročne zostáva v strate na hodnote 2,3%.

Dolár medzitým v novembri oproti košu iných hlavných mien vzrástol približne o 1 percento.

Hodnota rezerv krajiny vo forme zlata ku koncu novembra klesla na 91,47 miliárd dolárov z 94,65 miliárd dolárov na konci októbra.

Čína na konci novembra držala 62,64 milióna trojských uncí zlata, čo od októbra predstavuje nezmenenú podobu.

Čínsky ekonomický rast sa v treťom štvrťroku ochladil na 6,0%, čo je najpomalšie tempo za takmer 30 rokov, a mnohí ekonómovia veria, že sa v roku 2020 ešte viac spomalí, k hodnote nad 5%.

Súvisiace: Čína v obchodnej vojne vlastní zbraň v hodnote $1 bilióna. Použije ju?

Analytici napriek tomu poznamenávajú, že odliv kapitálu bol v porovnaní s posledným hospodárskym poklesom v rokoch 2015 – 2016 mierny, keď tvorcovia politík spálili rezervy v hodnote približne 1 bilión dolárov, ktoré najmä míňali na podporu juanu.

Čínska centrálna banka v posledných mesiacoch začala pomaly znižovať úrokové sadzby a očakáva sa, že v najbližších štvrťrokoch dôjde k ďalším zníženiam, aby sa zabránilo výraznejšiemu spomaleniu.

Analytici sa však domnievajú, že tieto škrty budú pravdepodobne postupnejšie a menšie ako v roku 2015. Ak sa tak stane, pohyby v čínskom juane budú pravdepodobne viac ovplyvňované vývojom obchodu než uvoľnením politiky.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár