Čínske spoločnosti sa v tomto týždni dostali zo zoznamu 10. najväčších svetových akciových spoločností podľa trhovej hodnoty – prvýkrát od roku 2006, uprostred problémov s likviditou, pomalšieho rastu a najväčším rastom amerických akcií, za posledných desať rokov.

PetroChina – producent ropy, ktorá sa v máji roka 2013 stal šiestou najväčšou spoločnosť  na svete, za tento mesiac stratil 35 miliárd amerických dolárov z trhovej hodnoty na 214 miliárd dolárov, čím poklesol na 12. miesto podľa dát zhromaždených agentúrou Bloomberg na základe zatváracích cien vo štvrtok. Industrial & Commercial Bank of China klesla o štyri miesta na číslo 13. po tom, čo stratila 28 miliárd dolárov. Všetky 10. najväčších akciových spoločností je z USA potom, čo firma Johnson & Johnson – vedúci výrobca zdravotníckych produktov, a Wells Fargo & Co predstihli čínske firmy.

Čínske akcie zaostávajú za akciami z USA najviac od roku 1998, ako americký trh bývania a pracovných miest sa zlepšili. Akcie druhej najväčšej svetovej ekonomiky, ktoré sa v poslednom desaťročí vyšplhali o 345 percent a v roku 2007 tvorili viac ako polovicu svetového rebríčka TOP 10. Spoločností. V Číne sa aktuálne snažia vyvinúť kvalitný spotrebiteľský trh, zatiaľ čo vláda sa snažila zakročiť proti boomu úverov, čo viedlo k veľkému množstvu problémových úverov a zlyhaniam bánk, čo prehĺbi spomalenie.

“Investori v USA očakávajú zvýšenie ekonomiky, pretože tam existujú známky rastu, oproti Číne, kde je tento smer presne opačný, ” ako poznamenal Wayne Lin, správca peňazí v Baltimore založenej spoločnosti Legg Mason, ktorá dohliada na aktíva o hodnote 654  miliárd amerických dolárov. Dodal: “To čo vidíte, je naozaj mizerné očakávanie rastu.”

Index MSCI China (MXCN), ktorý sleduje obchody s akciami v Hong Kongu, v tomto roku stratil 15 percent, po viac ako zoštvornásobení od konca roku 2002 do konca minulého roka.

Americký akciový index Standard & Poor 500 v tomto roku pridal 13 percent, čím prekonal čínske akcie najviac v akómkoľvek prvom polroku za obdobie pätnástich rokov. Tento index USA sa od marca roku 2009 zvýšil o 137 percent, čo bol najväčší rast od technologickej bubliny v roku 1990.

PetroChina, ktorá bola najhodnotnejšej spoločnosťou na svete naposledy v marci 2010, v Hong Kongu stratila tento rok 28 percent, ako sa z jej trhovej hodnoty odparilo 51 miliárd dolárov. Spoločnosť v prvom štvrťroku vykázala pokles zisku o 8 percent, čo je jeho najväčším pokles, pretože dopyt u ropných produktov sa znížil. ICBC, najväčší čínsky veriteľ v tomto mesiaci prepadol o 14 percent.

Sedemdňová repo sadzba – určujúca dostupnosť medzibankového financovania dňa 20. júna vyskočila na rekordných 12,45 percenta predtým, než v stredu klesla na 7,3 percenta. To je ešte stále takmer zdvojnásobenie z tohtoročného priemeru – 3,8 percenta.

“Máme za sebou dlhé znepokojenie nad kvalitou súvahy čínskych bánk,” poznamenal Derrick Irwin, so sídlom v Bostone pre rozvíjajúce sa trhy u Wells Capital Management, ktorá dohliada na 342 miliárd dolárov. Dodal: “Ak likvidita bude mať aj naďalej problémy a rast bude pokračovať k pomalému zvyšovaniu, účinky sú ťažko predvídateľné.”

Agentúra Fitch Ratings odhaduje, že celkový kredit Číny, vrátane mimo bilančných úverov sa zväčšil na 198 percent hrubého domáceho produktu, pre rok 2012 zo 125 percent o štyri roky skôr. Podľa agentúry Fitch to prekonalo rast nevydaných bankových kríz v Japonsku a Južnej Kórei počas roka 1990.

Štátny giganti

Goldman Sachs Group Inc a China International Capital Capital znížili odhady rastu pre Čínu v tomto roku na 7,4 percenta, čo je pod vládnym cieľom 7,5 percenta. To by bola najpomalšia expanzia od roku 1990 a po prvý raz, čo vláda postrádala dosiahnutie svojho cieľu od roku 1998.

Čínsky hospodársky rast v prvom štvrťroku 2013 spomalil na 7,7 percenta, od priemerného 10-percentuálneho ročného rastu v poslednom desaťročí, ako sa rekordnému rastu úverov sa nepodarilo zvýšiť produktivitu.

Trhová hodnota spoločnosti PetroChina bola len o 2,2 miliardy dolárov nižšia, ako kapitalizácia spoločnosti International Business Machines (IBM) a o 3,8 miliardy dolárov menšia, ako Wells Fargo, čo znamená, že rebríček by sa mohol opäť zmeniť, akýmkoľvek rastom čínskych akcií.

Exxon Mobil, ktorá je najväčším svetovým producent ropy v tomto roku získala 3,8 percenta, čím predbehla firmu Apple, ako najväčšia spoločnosť na svete s trhovou hodnotou 398 miliárd amerických dolárov. To je viac než veľkosť ekonomiky Thajska.

Johnson & Johnson v roku 2013 získala 24 percent, ako jej zisk za prvý štvrťrok zisk bez jednorazových položiek prekonal prognózy.

Medzi 10, najväčších spoločnosti patria mená, ako Google, Microsoft, Berkshire Hathaway, Wal-Mart Stores, General Electric a Chevron. Wells Fargo sa trhovou kapitalizáciou 218 miliárd dolárov stala svetovo najhodnotnejšou bankou a 10. najväčšou spoločnosťou sveta.

Čínskym spoločnostiam na vrchole bubliny akciových trhov v októbri roka 2007 patrilo päť z 10. najväčších firiem na svete. Štátom vlastnené podniky PetroChina, China Mobile, China Petroleum & Chemical Corp a China Construction Bank  boli zahrnuté v tomto zozname. Trhová kapitalizácia spoločnosti China Mobile sa zmenšila na 200 miliárd dolárov z 405 miliárd dolárov.

Zdroj: SFGate

Facebook komentár