Rastúca čínska stredná trieda počas svojich výletov mimo hranice minula rekordné množstvo peňazí, čo viedlo k podpore ekonomík, ktoré sú čo najďalej od seba – Japonsko a Island.

Správy z World Travel & Tourism Council uviedla: “Čínski turisti v roku 2015 minuli 215 miliárd amerických dolárov, čo je o 53% viac ako v roku 2014. To je viac než ekonomická produkcia Kataru za jeden rok a čínski turisti aktuálne míňajú oveľa viac než ktokoľvek iný, vrátane Američanov.

Počet čínskych turistov na cestách do zahraničia sa podľa údajov z China National Tourist Office a WTTC, v priebehu posledných piatich rokov viac ako zdvojnásobil, na 120 miliónov ľudí. To znamená, že jeden z každých 10 turistov sveta aktuálne pochádza z Číny.

Súvisiace: Bohatí Číňania a Rusi sa hrnú do Prahy – rozkvet Parížskej

David Scowsill, ktorý je generálny riaditeľ WTTC poznamenal: “Rast čínskych turistov, ktorí cestujú do zahraničia bol mimoriadnym,” … “Veľký podiel z tohto rastu je stimulovaný tým, že stále viac a viac ľudí sa stáva súčasťou strednej triedy.”

Stredná trieda

Scowsill ďalej poznamenal: “Číňania majú tendenciu začať cestovať do zahraničia po tom, čo ich domácnosť zarobí okolo 35 000 dolárov. V rokoch 2003 až 2013 túto hranicu prekročilo približne 21 miliónov domácností. Do roku 2023 by túto hranicu malo prekonať ďalších 61 miliónov domácností.”

Čínsky boom cestovného ruchu je taktiež čiastočne spôsobený dôsledkom vládnych iniciatív na podporu cestovania, ako aj výstavby nových letísk. To všetko je súčasťou väčšieho plánu vlády, aby zvýšila spotrebiteľské výdavky a tým sa ich hospodárstvo stalo menej závislým na výrobe.

Smerujú ďalej do cudziny

Scowsill uviedol: “Ak Číňania prvýkrát opustia ich krajinu, dávajú prednosť cestovaniu po Ázií, ale v poslednej dobe sa stali odvážnejšími a smerujú ďalej do cudziny. Medzi populárne voľby patrí Európa a Spojené štáty.”

“Starší cestujúci majú sklon dávať prednosť organizovaniu výletov v skupinách, ale mladšia internetová generácia si radšej vyberá cestovanie na vlastnú päsť.”

Súvisiace: USA bude TOP destináciou pre čínskych turistov

Z boomu čínskeho cestovania má obrovsky prospech Japonsko, keďže podľa údajov WTTC rast výdavkov u zahraničných návštevníkov v roku 2015 dosiahol úroveň 49%. Pokles hodnoty japonskej meny všeobecne priťahoval zahraničných turistov.

Island je ďalšou krajinou, ktorej ekonomika má neustále prospech z rastu prílivu čínskych návštevníkov. Dáta WTTC ukázali, že cestovné a turistické odvetvie Islandu v roku 2015 vzrástlo na hodnote o 19,4%, čím výrazne prekročilo celkový rast ekonomiky.

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár