Čínske akciové trhy aj počas dnešného dňa naďalej strácali pôdu pod nohami, keďže na investorov až tak nemal veľký vplyv úsilia od regulátorov, ktorí sa snažia upokojiť trhy.

Čínsky akciový index Shanghai Composite dnes klesol o 1,7% po tom, čo sa zotavil zo 4% straty dosiahnutej na začiatku obchodovania. Ďalší čínsky index Shenzhen Composite na konci volatilného obchodného dňa prepadol o 2,2%.

Tieto straty prišli po 8,5% poklese v pondelok, kedy celo-čínsky index Shanghai dosiahol jeho najhorší výkon za osem rokov. Menší index technologických akcií v Shenzhene odpísal 7%.

Súvisiace: Už aj čínski poľnohospodári investujú väčšinu svojich úspor do akciového trhu

Čínske akcie v posledných dvoch mesiacoch čelili rozsiahlym prepadom. Prvé náznaky problémov prišli v júni, potom, čo Shanghai Composite dosiahol vrchol na úrovni viac ako 5100 bodov, čím za 12 mesiacov dosiaholzisk vo výške zhruba 150%. Keď bublina praskla, index za 18 obchodných dní stratil zo svojej hodnoty až 32%.

Následná volatilita vyzvala vládu, aby realizovala vlnu opatrení na stabilizáciu trhov.

Pondelkové prekvapenie v prepade prišlo po období relatívneho pokoja, ktoré trvalo zhruba tri týždne, počas ktorých sa zdalo, že vládny plán funguje.

Ale tento opätovný debakel znovu vyvolal otázky ohľadom efektívnosti z vládnej akcie a špekulácií, že Peking pomaly ale isto sťahuje svoju podporu.

Tu je graf akciového indexu Shangai Composite aj včerajším prepadom 

Vo vyhlásení vydanom po pondelkovom uzavretí trhu China Securities Regulatory Commission uviedla, že jej cieľom je “pokračovať v stabilizácii trhu, uistiť dôveru verejnosti pre zabezpečenie voči systémovým rizikám.”

Súvisiace: Čínsky akciový trh je aktuálne v hodnote viac ako 10 biliónov dolárov!

CSRC ďalej poznamenal, že bude pokračovať v nákupe akcií s využitím hotovosti, ktorá bude poskytovaná od centrálnej banky v krajine.

V ostatných opatreniach na zníženie volatility, Čínska ľudová banka znížila úrokové sadzby na rekordné minimum a špekulantom ktorí by chceli zarábať na poklesoch hrozila väzením. V jeden okamžik, viac ako polovica všetkých spoločností kótovaných na burze zastavilo ich obchodovanie a regulátory pozastavili emisiu nových akcií na trhu.

Tu je graf akciového indexu Shangai Composite od roku 2002 do 26.6.2015

Zdroj: Reuters, WallStreetJournal

Facebook komentár