China Minsheng Investment, ktorý je najväčším súkromným investičným fondom v krajine včera poznamenal, že bude investovať 1 miliardu britských libier (1,5 miliardy amerických dolárov) v čínskom projekte, kde budú vytvárať novú finančnú štvrť v Londýne.

Tento projekt je za obdobie posledných rokov jedným z najväčších čínskych investícií vo Veľkej Británii a jedným z najvýznamnejších pre Minsheng, keďže vlani v auguste doň vložila 50 miliárd čínskych juanov.: 

Súvisiace: Najlepšie mesto pre investovanie do luxusných nehnuteľností? Dubaj

Táto spoločnosť privátneho kapitálu uviedla, že sa v roku 2013 stala majoritným investorom projektu, ktorý bol odhalený čínskym developerom Advanced Business Park (ABP) a starostoma Borisom Johnsonom a bol zároveň označovaný za potenciálne tretie londýnske finančné centrum Londýna, po City a Canary Wharf.

ABP, na čele s málo známym čínskym podnikateľom Xu Weiping chce v historickej časti Royal Albert Dock vo východnom Londýne vytvoriť na 14-hektárovom pozemku, kancelárie a obchody o rozlohe 400 000 m2.

Vedúci predstaviteľ fondu Minsheng Investment, Dong Wenbiao, ktorý je bývalým predsedom štátnej banky s názvom Minsheng Bank Corp tvrdí, že neexistuje žiadny formálny vzťah s bankou, alebo čínskou vládou, aj napriek názvu.

V januári, medzinárodný Poradný výbor fondu, ktorý zahŕňa bývalých európskych premiérov, ázijských magnátov a laureátov Nobelových cien sa v Pekingu prvýkrát stretli, aby diskutovali nad jeho globálnej stratégii.

Fond uviedol, že bude určite investovať v oblastiach od využívania obnoviteľných zdrojov energie cez nehnuteľnosti a podnikania ohľadom služieb súkromných lietadiel.

Čínski developeri a úradníci Londýna už pritiahli rastúce ázijské spoločnosti, ktoré v ich biznis parku zriadia svoju európsku centrálu, keďže je v blízkosti letiska London City.

“Po dokončení projektu, sa bude jednať medzinárodné možnosti a základ pre čínske spoločnosti a kapitálu, ktorý sa snaží vstúpiť na európsky trh.”

S týmto vyjadrením včera pred novinármi v Šanghaji prišiel prezident spoločnosti Minsheng, keďže dosiahol dohodu s Ministerstvom financií Veľkej Británie.

Súvisiace: Čína a Katar skupujú nehnuteľnosti v Londýne

Keďže čínska ekonomika ochladzuje, jej spoločnosti sa snažia presúvať svoje peniaze do projektov v zahraničí omnoho väčším tempom, keďže tok odchádzajúcich investícií z Číny čoskoro predstihne prichádzajúce toky.

Odchádzajúce priame investície v minulom roku, podľa ministerstva obchodu Číny vzrástli o 14,1 percenta na nové maximum 102,9 miliardy amerických dolárov.

Zdroj: Wall Street Journal

Facebook komentár