Jeden zo zakladateľov obrovskej čínskej technologickej spoločnosti Tencent postupne prisľúbil darovať do nového charitatívneho fondu viac ako 2 miliardy dolárov, vo forme akcií spoločnosti.

Tento veľký prísľub generálneho riaditeľa (CEO) firmy Tencent, menom Pony Ma je jedným z posledným prísľubov ohľadom dobro-činných aktivít, spomedzi rýchlo rastúceho počtu čínskych miliardárov.

Súvisiace: Saudský princ Alwaleed bin Talal sľúbil darovať $ 32 miliárd na charitu

Spoločnosť Tencent vo vyhlásení uviedla: “Nový fond bude v Číne podporovať celý rad oblastí, vrátane zdravotníctva, vzdelávania a životného prostredia. Bude taktiež podporovať projekty po celom svete, ktoré budú zamerané na inovácie v oblasti technológií a vedy.

Ma, ktorého osobný majetok sa odhaduje na úroveň okolo 19 miliárd amerických dolárov poznamenal: “Po 10 rokoch skúmania a zapájania sa do filantropických aktivít, stále vnímam lepšie spôsoby, ako pokračovať vo zveľaďovaní spoločnosti v dlhšom horizonte a omnoho viac organizovaným spôsobom.”

Jeho plánovaný dar sa zdá spomedzi verejne oznámených v Číne najväčším, odkedy Jack Ma a Joe Tsai zo spoločnosti Alibaba prisľúbili presun opcií v hodnote okolo 3 miliardy dolárov do dvoch charitatívnych fondov. Ale je veľmi nízkym v porovnaní s decembrovým vyhlásením generálneho riaditeľa (CEO) spoločnosti Facebook, Marka Zuckerberga, ktorý uviedol že postupne daruje 99% svojich akcií, ktoré sú v hodnote desiatok miliárd dolárov.

Podľa spoločnosti, fond Ponyho Ma bude zriadený a vedený tímom odborníkov. To dáva zmysel vzhľadom na ťažkosti niektorých bohatých Číňanov, ktorí čelia snahe vykonať presun svojich finančných prostriedkov.

Podľa správy z výskumnej spoločnosti Hurun Report, Čína má v súčasnosti viac miliardárov ako v USA. Ale čínsky neziskový sektor trpí relatívnemu nedostatku dôveryhodných organizácií, slabým daňovým stimulom a verejnému znepokojeniu ohľadom transparentnosti.

Súvisiace: 10 magnátov, ktorí nezanechajú majetky svojím deťom

Čínski zákonodarcovia počas minulého mesiaca schválili nový charitatívny zákon, ktorý je zameraný na uvoľnenie obmedzení pre získavanie finančných prostriedkov a zlepšenie daňových výhod. Ale zostáva nejasné, aký dopad nakoniec bude mať.

Jeho zástancovia uvádzajú, že veľké dary od popredných magnátov môžu pomôcť povzbudiť ostatných miliardárov, aby sa začali deliť so svojim bohatstvom.

Pony Ma tak podaruje 100 miliónov akcií spoločnosti Tencent a ich cena bola v utorok uzavretá na úrovni 165,50 hongkonských dolárov ($ 21,34). V súčasnej dobe mu tak v spoločnosti zastáva necelých 830 miliónov akcií.

Zdroj: CNN, TheIndependent

Facebook komentár