Analytik Tom Fitzpatrick z Citi FX optimisticky vsádza na zlato a verí, že tento žltý kov by mohol dosiahnuť velké posilnenie svojej ceny smerujúc k roku 2013.

V jedne správe pre svojich zákazníkov Fitzpatrick porovnáva ním očakávaný vzostup zlata k veľkému prelomu nahor v 2007:

„Bol to začiatok 6-mesačného zrýchleného rastu zlata, ktoré sa posilnilo o 60% (min vs max) a  skončilo o 50% vyššie než pri prielome.

Podobný pohyb by dnes poukazoval na nové maximá zlata pri $2,450-2,500 koncom 1. štvrťroku 2013.

V konečnom dôsledku stále veríme, že tento trend by mohol skončiť s podobným percentuálným pohybom, aký nastal v 1970-1980 počas býčieho trhu… s jedným varovaním. 24-tého decembra 1979 Rusko zaútočilo na Afghanistan, vďaka čomu sme mohli byť svedkami prudkého rastu ceny zlata počas nasledujúcich 4 týždňov. Kým takýto prudký rast nie je nemožný, bolo by nerozvážne v tejto chvili očakávať taký agresívný výsledok.

Ako výsledok toho sa pozrieme na býčí trh kopírujúci percentuálny pohyb (min vs max) zaznamenaný pred 21. decembrom 1979 (pred inváziou), ktorý by naznačoval konečný vrchol blízko $3,400-3,500.

Nižšie je graf z Fritzpatrickovho listu porovnávajúci dva rasty cien zlata (pohyb z 2007 modrou farbou, súčasné ceny akcií zlata čiernou).

Vzory dosahujú určitú zhodu:

Fitzpatrick napísal pár slov aj pre neprajníkov:

Neustále sa hovorí, že „zlato je zbytočný  žltý kov“ bez reálnej peňažnej hodnoty, čo však samotné dejiny popierajú. Jeho cena viac ako dekádu rastie a rastie a my počúvame silnejúce náreky, že ceny zlata sú neudržateľné a sú len bublinou. (Neboli žiadne náreky ohľadne akciových trhov v roku 2000 a znovu v 2007 okolo Nasdaq alebo Nikkei v 1990). Keď ceny ropy išli z $10 na $147, bolo to vysvetlené teóriou Ropného zlomu. Na trhu nehnuteľností “nebola bublina” a nikdy sme nezažili prepad cien (Nikdy nehovor nikdy).

Všetko vyššie uvedené príklady skončili ako bubliny, ktoré sa roztrhli hneď ako sa ludia vrhli na trhy s rastúcimi trendami a pákovým efektom poslali väčšinu týchto trhov niekoľkonásobne vyššie ako sme mohli vidieť pri zlate. Dejiny tiež ukazujú, že trhy zriedkakedy “spľasnú” keď to každý očakáva. Celú cestu nahor, pri každom novom raste o $100 znovu začnú reči o “bubline”. Veríme, že tento pohyb nie je daleko u svojho konca a stále očakávame, že zlato bude nadpriemernou investíciou pre niekoľko najbližších rokov.“

Preložil: Imrich Rada

Zdroj: KingWorldNews.com

Facebook komentár