Analytici z investičnej banky Citi sa v novej rozsiahlej výskumnej správe bližšie pozerajú na 10 technológií, ktoré, podľa ich slov,  narušia spôsob akým robíme biznis.

Dotkli sa prakticky každého sektora, na ktorý si spomeniete: energie, zábava, IT, výroba a preprava, atď.

Niektoré z týchto technológií s nami už nejaký čas sú, no majú predpoklad zlepšiť sa alebo zlacnieť. 

Iné sa len nedávno  objavili, no za niekoľko rokov budú všadeprítomné.

Takto bude podľa nich vyzerať budúcnosť.

Zlom č. 1: 3-D tlač

Tlačenie častí a materiálov prakticky na vašom stole. Vďaka klesajúcim cenám komodít, ľahšiemu používaniu softvéru a komplexnejším dizajnovým vlastnostiam má technológia namierené explodovať. V budúcnosti by mohlo byť 50% súčastí používaných v motoroch pre lietadlá vyrobených pomocou 3D tlačiarní.

Trh 3-D tlačenia by sa do roku 2019 mohol takmer zdvojnásobiť.

Trh 3-D tlačenia by podľa WohlersAssociates mohol do roku 2019 rásť na $6.5 miliardy z dnešných menej ako $3.5 milióna. Letectvo, ortopédia a iné oblasti s vysokou hodnotou a malým objemom budú prvými osvojiteľmi. 

Zlom 2: E-cigarety

Batériou podporované dymy sú údajne menej škodlivé ako tie z bežných cigariet. Takisto vám v súčasnosti dovoľujú fajčiť na miestach, kde sú bežné cigarety zakázané. Existujú ako jednorazové ale aj na opakované používanie. 

E-cigarety v nasledujúcich rokoch zažijú 50% kombinovaný ročný rast.

Zatiaľ sú veľké len v USA, predsa stále tvoria malú časť celkového domáceho trhu s cigaretami. Citi odhaduje, že segment počas nasledujúcich rokov uvidí približne 50% kombinovaný ročný rast. V závislosti od regulácie a predajného pokrytia.

Zlom 3: Genómia a personalizovaná medicína.

Ľudia sa stále zaujímajú o zviazanie svojho genomického výzoru s potenciálom na vyhnutie sa istých chorobám.

Trh genomiky už teraz exploduje.

Predaje by do 2015 mohli vzrásť na $2.1 miliardy v porovnaní s $700 miliónmi v roku 2005. Skenovanie rakoviny, predpôrodné testovanie a „sprievodná diagnostika“ (ktorá sa používa na zistenie do akej miery je iný typ terapie bezpečný) sú tri oblasti, kde sa technika doteraz používa. Firmy, ktoré z toho profitujú zahŕňajú  výrobcov prístrojov pre sekvenčné spracovanie génov a reagenčného náčinia, farmaceutov a diagnostikov, ktorí analyzujú, čo tie prístroje produkujú a konečných spotrebiteľov: pacientov a platiteľov.

Zlom 4: Mobilné platby

Platby, ktoré je možné dostať či uskutočniť cez tablety alebo mobilné telefóny. Veľké v Japonsku (55% pokrytie), takisto ako v rozvojových trhoch, kde majú mobilné telefóny najvyšší vplyv. Je pravdepodobné, že v rozvinutých ekonomikách budú limitované na prepravné a predajné transakcie.

Mobilné platby by jedného dňa mohli dosiahnuť trh bilióna dolárov.

V súčasnosti existuje na svete 6 miliárd telefónnych odberov. Kanadská IE Market Research Corporation odhaduje na vrchole do roku 2016$1 bilión v transakciách. Mobilné platby budú tlačiť štyroch tradičných agentov zapojených v transakciách- spotrebiteľov, obchodníkov, vydavateľov a nadobúdateľov- aby umožnili vstup novým hráčom.

Zlom 5: Technológia na hľadanie energií.

Hydraulické štiepenie, horizontálne vŕtanie a výskumy pod morom rozšíria svetovú ponuku fosílnych palív. Poznáme fracking, ktorý zahŕňa vstrekovanie vody, piesku a chemikálii do pôdy kvôli uvoľneniu bridlicovej energie. Horizontálne vŕtanie dovoľuje ropným a plynovým firmám prístup k doteraz neprístupným častiam skalných útvarov. Pod morom sú v činnosti hlavné pokroky, ktoré dovoľujú strojom efektívnejšie oddeliť vodu a plyn od ropy.

Bridlicová revolúcia len začala.

Potenciál rastu: Spojené štáty viedli pokrok v získavaní bridlíc, no vlastnili len 13%dobývateľného bridlicového plynu sveta. Môže tu teda začať rapídnejšia svetová expanzia. Prístroje operujúce pod morom majú počas nasledujúcej dekádypotenciál dosiahnuť $100 miliardový trh. Pobrežná produkcia ropy a plynu už predstavuje 45% relatívnej ponuky. 

Zlom 6: Presun od ropy k plynu

Vozidlá na stlačený plyn predstavujúuž teraz veľkú časť trhu na Blízkom Východe. Veľa korporácii a miest, ktoré dozerajú na vozový park taxíkov medzičasom mení autá z benzínu na CNG.

CNG vozidlá budú v zahraničí pokračovať v silnom raste.

Potenciál rastu: Rast pravdepodobne zostane vlažný v USA, no bude expandovať v zahraničí. Prognostická firma IHS odhaduje, že globálny CNG trh pravdepodobnedo roku 2020 vzrastie z 0.9% globálne produkcie áut na 1.1%. 

Zlom 7: Nadpriemerný obsah

Vysielanie zábavy, ktorá obchádza tradičné siete a distribútorov. Začínajúce firmy ako Roku predali 5 miliónov zariadení, ktoré im dovoľujú premietať web video priamo na veľké panelové TV obrazovky, keďže Netflix, Hulu, Amazon, a Googlevyrábajú vlastné filmy a TV programy.

Streamovanie už dobieha tradičné, staré televízie.

Potenciál rastu: TV ratingy od roku 2010 klesli o 1.2%. Počet odberov Netflix-u zatiaľ narástol o skoro 70%. Rýchly internet, mobilné zariadenia a úspech prvých filmov v tejto oblasti eliminovali väčšinu bariér pre producentov “OTT” obsahu pre vstup na trh.

Zlom 8: Príležitosť SaaS

Software-as-a-Service – Softvér ako servis (SaaS) je internetové doručovanie softvéru. Spotrebitelia môžu mať v podstate prístup k softvéru, ktorý by inak museli zaplatiť; za stiahnutie alebo v obchode. Príklady sú GoogleApps, Microsoft 365 a webový servis Amazonu. 

Každý ide zdvojnásobiť stávku na SaaS.

Potenciál rastu: TrhSaaS vrástol v roku 2012 o 26%, aby podľa výskumnej firmy IDC dosiahol $18 miliárd. V porovnaní s Citi, SaaS doposiaľ podchytili 8% peňaženiek a firmy očakávajú postupom času nárast spotreby do výšky 70% zrozpočtu- 9- násobný nárast.

Zlom 9: Softvérovodefinované siete

Softvérovo tvorené siete zjednodušujú IT siete tým, že oddeľujú Riadiacu rovinu (informácie) od Dátovej roviny (blokový odosielací motor). „Namiesto distribuovania informácií po sieti v osobitných bunkách, SDN centralizuje Riadiacu rovinu do hlavnej softvérovej vrstvy, ktorá šíri inštrukcie každému rooter-u alebo swtitch-u“.

SDN je príliš lacné na odmietnutie.

Potenciál rastu: Podľa IDC, SDN porastie z len niečo pod $360 miliónov v roku 2013 na  $3.7 miliárd v 2016. Výnosy sa pravdepodobne rozdelia medzi začínajúce firmy, tradičných predajcov sietí ako Cisco a medzi veľkých IT predajcov ako IBM, HP a Dell. 

Zlom 10: Solárna energia

Solárne fotovoltaické články obsahujú magnetické elektróny v polo vodivých materiáloch, a tak tvoria prúd. Solárne panely rýchlo lacnejú, čo má za následok, že v niektorých oblastiach je nákladová rovnosť dosiahnutá skôr ako by niekto očakával. Solárna energia môže byť vnímaná dokonca ako „parazit“ kradnúca dopyt od skôr inštalovanej generácie.

Keď solárne panely zlacnejú, bude možné ich používať aj pri menšom slnečnom žiarení.

Potenciál rastu: IEA predpovedá, že solárna energia dostane medzi rokmi 2012-35 investície vo výške $1.3 bilióna, čo bude predstavovať 13% celkových svetových investícií do získavania energií, pred plynom a len minimálne za uhlím. Citi to vidí konzervatívne.“ Jeho podstata znamená, že technológia lacnie, zatiaľ čo alternatívy postupne dražejú, a tým sa „problém „len zhoršuje.“

Preložil: Tomáš Tyrol

Zdroj: Emporis.com

Facebook komentár