Federálny rezervný systém môže počas dnešného dňa začať realizovať zvyšovanie úrokových sadzieb, ale to bude len prvý krok v tom, čo je povinný urobiť v návrate k normálnemu stavu.

Centrálna banka bude taktiež musieť rozhodnúť, čo robiť s masívnymi aktívami, ktoré si počas recesie nakúpila. Konkrétne sa jedná o 4,5 bilióna amerických dolárov, väčšinou v obchodovateľných cenných papieroch, ako aj cenných papieroch krytých hypotékami, ktoré boli vykupované v snahe absorbovať niektoré z toxických aktív.

Súvisiace: “Fed je najväčším hedžovým fondom v histórii” Warren Buffett 

Nekonvenčná menová politika navýšila jej súvahu o niekoľko biliónov, čo následne bude vyžadovať určité nekonvenčné spôsoby jej opätovného zmenšovania. Snažili sme sa pomôcť Janet Yellenovej a zistili sme, čo by si teda za 4,5 bilióna dolárov mohla kúpiť.

Fed by si mohol rovno kúpiť väčšinu firiem v americkom akciovom indexe S&P 500 – všetkých 341 samostatných spoločností naraz. To je väčšina firiem, avšak sú počítané od dolnej časti zoznamu, z ohľadom ich na trhovú kapitalizáciu.

Ak by sa chcela držať len tie najdrahšie, mohla by kúpiť 14 najväčších firiem: všetky od Apple po Pfizer. Taktiež by zahŕňali ďalšie najväčšie firmy USA, vrátane AT&T, Facebook a GE.

Fed dal vždy jasne najavo, že jeho nafúknutá súvaha bolo považovaná za dočasnú politiky, ktorá mala pomôcť stabilizovať ekonomiku a keď sa stabilizujú výnosy, mala by vrátiť k normálu. Ale nikto nevie, ako to urobiť a aké dôsledky to nakoniec bude mať.

Samozrejme, že číslo 4 biliónov dolárov je celkové a neberie do úvahy veľkosť americkej ekonomiky.

Súvisiace: Je FED jeden veľký experiment? Ako to všetko funguje?

Súvaha Fedu je v súčasnosti o objeme zhruba 27 percent HDP, vysoko nad historickým priemerom, ktorý je na úrovni okolo 6 percent. Ale to nie je nič v porovnaní s mnohými inými priemyselnými národmi. Centrálna Banka Anglicka a Európska centrálna banka majú obe vyšší objem aktív k HDP, ako USA a aktíva Centrálnej banky Japonska v minulom roku presiahli 60 percent HDP.

Na konci roka 2014, majetok Centrálnej banky Švajčiarska predstavoval 561 miliárd švajčiarskych frankov, alebo zhruba 87 percent HDP.

Z hľadiska tržieb je súvaha Fedu deväťkrát väčšia ako ročný obrat Wal-Martu, ktorý v roku 2014 prekonal index S&P z pohľadu čistých tržieb. Je taktiež 19-krát väčšia než ročné predaje spoločnosti Apple a 81-krát väčšia ako predaje firmy Caterpillar (ktorá je na 50. mieste zoznamu).

Veľkosť súvahy zodpovedá za tržby spodných 433 spoločností v indexe, alebo rovnako ako aj pre predaje Top 30.

Vďaka rozsiahlej hromade majetku, by FED mohol dokonca dať dokopy objem tržieb z top 30 spoločností a ešte niekoľko miliárd mu zostane.

Zdroj: Bloomberg, Zerohedge

Facebook komentár