Co_je_desive_na_tom_ze_nikto_na_Wall_Street_nema_strach

Mnohí investori zameraní na hodnotu uvádzajú, že najlepší čas na nákup akcií je období, keď sa v uliciach nachádza krv. Môžete zbohatnúť tým, že využijete obavy iných investorov. Ale čo robiť, keď sa nikto nebojí?

Americké akciové indexy Dow, S&P 500 a Nasdaq v roku 2019 dosahujú dvojciferné percentuálne zisky a približujú sa k rekordným hodnotám, ktoré dosiahli v minulom roku. Len 34 akcií v indexe S&P 500 sa na konci pondelkového obchodného dňa nachádzalo v medziročnej strate.

VIX, ktorý je známym indikátorom volatility a je často označovaný ako index strachu na Wall Street, v tomto roku prepadol takmer o 50%, keďže sa zmiernili obavy z hroziacej recesie a príliš agresívneho zvyšovania úrokových sadzieb od Federálneho rezervného systému.

Index “Strachu & Chamtivosti“, ktorý sa pozerá na VIX a šesť ďalších indikátorov trhového sentimentu, nie je ďaleko od úrovní “Extrémnej Chamtivosti“.

Vitajte na FOMO trhu

Tento pohľad investorov začína u niektorých ľudí vyvolávať strach. Trh často trpí záchvatmi eufórie tesne predtým, ako sa veci začnú obracať na juh. Ľudia sú jednoducho príliš spokojní.

(FOMO – Strach z toho, že sa z toho, že sa niečo zmešká.)

Analytici spoločnosti Morgan Stanley Wealth Management Global Investment Committee v pondelkovej správe napísali, že investori v týchto dňoch trpia iným typom strachu, známym ako FOMO – strachom z toho, že niečo zmeškajú.

Súvisiace: Brexit: 10 najhrozivejších varovaní pre svet podnikania

Podľa Morgan Stanley je nádejou, že „mäkké pristátie a nižšie reálne úrokové sadzby, ktoré boli vytvorené Fedom, budú odôvodňovať súčasné trhové ocenenia.

Ale John Norris, výkonný riaditeľ spoločnosti Oakworth Capital, poznamenal, že pripravuje svojich klientov na väčšiu volatilitu.

Norris ďalej uviedol: “Hovoríme ľuďom, že je to príjemné, ale užívať si to treba len dovtedy, kým to trvá. V tomto roku môžeme zažiť obdobia, ktoré by mohli byť naozaj nepríjemné,” …. “Očakávania ohľadom výsledkov spoločností a stavu ekonomiky tento rast trhov neospravedlňujú.”

Dokonca sa očakáva, že výsledky v prvom štvrťroku budú klesať a podľa odhadov budeme čeliť aj slabému rastu HDP. Obavy z obchodu taktiež nevymizli.

“Najväčším rizikom na horizonte je, ak Spojené štáty zavedú tarify voči Európe,“ poznamenala Alicia Levine, ktorá má na starosti stratégie v spoločnosti BNY Mellon Investment Management, v nadväznosti na správy, kedy prezident Trump hrozí zavedením taríf v dôsledku sporu s EÚ, ktoré údajne poskytujú dotácie pre konkurenta spoločnosti Boeing – Airbus.

Ale dobrou správou pre dlhodobých investorov, ktorí plánujú odchod do dôchodku, je, že nie je pravdepodobné, že by akýkoľvek pokles mohol byť prudkým a razantným. Norris uviedol, že akcie môžu ešte ukončiť rok na hodnote, v ktorej prvý štvrťrok ukončili.

Inými slovami, trh môže čeliť poklesom a zo súčasných úrovní len mierne klesnúť. Ale rozsiahly prepad by nemal nastať.

Norris ďalej poznamenal: “Nevidíme udalosť typu 2008, kde bude vidno trvalý odliv kapitálu,” … “Investori by nemali čeliť náročným nociam z dôvodu situácie na akciovom trhu.”

Nie je potrebné sa vydesiť, ale je potreba dávať pozor

Iní sa zhodujú na tom, že v súčasnosti nie je čas na paniku, ale obozretný a opatrnejší prístup na trhoch sa zdá byť opodstatnený.

Jack Ablin, hlavný investičný riaditeľ spoločnosti Cresset Capital, uviedol: “Volatilita sa stále nachádza na veľmi nízkych úrovniach, ale finančné podmienky naznačujú, že je potrebné utiahnuť bezpečnostné pásy a zotrvať,” … “Je vidno pokušenie vziať peniaze zo stola a byť po zvyšok roka mimo.”

Ablin ďalej povedal, že bude veľmi pozorne počúvať výsledky firiem v prvom štvrťroku, aby zistil, čo hovoria lídri firiem o trhovom a ekonomickom výhľade.

Niektorí dlhodobí investori majú však väčšie obavy.

Správca aktív – Commonfund, ktorý spolupracuje s neziskovými inštitúciami, nedávno skúmal naladenie investorov od nadácií a verejných dôchodkových fondov a zistil, že mnohí si myslia, že dni sú pre súčasný býčí trh už spočítané.

Súvisiace: Buffett na ekonomiku USA: „Vyzerá že spomaľuje“

Mark Anson, ktorý je generálnym riaditeľom a hlavným investičným riaditeľom spoločnosti Commonfund vo vyhlásení uviedol: „Investori sa k dlhovekosti sily ekonomiky vyjadrili naozaj skepticky.“

Takmer polovica opýtaných si myslí, že rast na akciových trhoch skončí v priebehu budúceho roka a takmer tretina si myslí, že prežije už len ďalšie dva roky. A približne 60% opýtaných uviedlo, že si myslia, že svetové akciové trhy v tomto roku nedosiahnu svoje historické priemerné výnosy.

AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár