Google si aktuálne kúpila spoločnosť bezpilotných lietadiel s názvom Titan Aerospace za nezverejnenú čiastku.

Gigant Google môže použiť tieto bezpilotné lietadlá pre rôzne projekty, ako je vytváranie fotografií pre Google Maps a Google Earth, alebo pre projekt Loon – iniciatíva vyslať balóny do atmosféry, pre možnosti vysielania internetu do častí sveta, ktoré ešte nie sú pripojené. Na začiatku tohto roka sa objavili správy že Facebook chce kúpiť firmu Titan Aerospace za zhruba 60 miliónov amerických dolárov.

Takže, čo vieme o týchto bezpilotných lietadlách?

Ich krídla majú solárne panely, ktoré uchovávajú dostatok energie, aby sa dostali 20 km nad hladinou mora. Vo vzduchu môžu zostať po dobu piatich rokov, bez toho, že by potrebovali niečo vyložiť alebo natankovať.


Okrem solárnych panelov tieto lietadlá majú taktiež vnútorné batériové “banky”, k tomu, aby mohli lietať aj v noci.


Menší model – Solara 50 – je 50 metrov dlhý (na obrázku je dĺžku olympijského plaveckého bazéna), ale váži len 160 kg (zhruba 353 libier). Môže niesť náklad so zaťažením až na pätinu svojej hmotnosti – 32 kg alebo 72 libier. To znamená, že firma Google by ho mohla využiť aj na zariadenie s vybavením pre možné pripojenie na internet pre ľudí na zemi. 


Bezpolitné lietadlá môžu letieť rýchlosťou až 104 kilometrov za hodinu, alebo 64 mph.


Majú rozsah až 4 miliónov km, čo znamená, že môžu cestovať približne až 2,5 milióna míl.


Tieto lietadlá sú ako prvými atmosférickými družicami na svete poháňané slnkom.


Sú lacnejšie ako orbitálne satelity, ale majú rovnaké schopnosti, ako je sledovanie počasia a pozemné zobrazovanie (alebo poskytujú prístup k internetu v častiach sveta bez tejto infraštruktúry). 

Zdroj: TechCrunch

Facebook komentár