Družstevná banka je založené na podielovom družstevnom vlastníctve. Sú to banky malej, prípadne strednej veľkosti.  Podnikajú formou svojpomocného hospodárenia.

Definícia družstevnej banky

Táto finančná inštitúcia, ktorá je vlastnená a prevádzkovaná spoločnosťou svojich členov. Cieľom tohto tzv. finančného družstva je konať v mene jednotnej skupiny, ako tradičných bankových služieb. Tieto inštitúcie sa snažia odlíšiť najmä tým, že ponúkajú nadpriemerné služby spolu s konkurenčnými cenami v oblasti poistenia, úverov a investícií.

Výsvetlenie pojmu “Družstevná banka”

Tieto družstva sú najviac populárnou formou finančných družstiev, pretože sú vlastnené a prevádzkované svojimi členmi. Tieto finančné inštitúcie často platiť vyššie, ako priemerné úrokové sadzby a sú prístupné iba pre tých, ktorí tam majú svoje účty. Veľkosť finančných družstiev sa môže líšiť od veľkosti jej pôsobenia jej členov, ale môže byť rozšírená až do tisíciek miest. Mnoho finančných družstiev ponúka produkty a služby, ktoré sú porovnateľné s tými, ktoré ponúkajú veľké diverzifikované banky.

Družstevné banky sú veľmi rozšírené v Nemecku, vlastníkom bankového kapitálu je družstvo.

V minulosti pôsobili na Slovensku úverové družstvá. V súčasnosti na Slovensku neoperuje žiadna družstevná banka, pretože slovenská legislatíva vznik družstevných bánk neumožňuje.

Súvisiace články: 

Finančné poradenstvo ľudia získajú už aj v kostole

Facebook komentár