Komisia pre cenné papiere a meny (SEC) práve vydala svoju verziu udalostí pod pláštikom Administratívny precesný spis č. 3-15339.

A “Vo veci NASDAQ Stock Market, LLC a NASDAQ Execution Services, LLC  (žalovaná strana)” SEC napomenula a pokutovala tých bláznov 10 miliónmi $ za to, že zbabrali IPO Facebooku. Bola to historicky najväčšia pokuta udelená burze.

Samozrejme, dobre sa to číta. Ale niečo chýba.

Volá sa to “pravda”.

Ako malo prebiehať IPO Facebooku.

Nižšie sú zvýrazneným písmom výňatky z aktuálnej správy a môj komentár (alebo pravda) medzi nimi. Poďme na to.

Vo svojom úvode SEC uvádza: Národné burzy cenných papierov, ktoré sú registrované Komisiou v sekcii 6 Zákona o burzách, sú kritickou súčasťou Národného trhového systému, ktorý investorom poskytuje základ pre dôveru v integritu a stabilitu kapitálových trhov USA.

To je všetko dobré a v poriadku, ak uskutočňujú to, čo hlásajú.

Okrem toho SEC podnecovala a pomáhala podkopávať čestné a slušné trhy, vedené na burzách. O chvíľu sa k tomu dostanem.

Ako by mala fungovať Počiatočná verejná ponuka (IPO)?

Akcie firmy, ktorá má byť uvedená na trh sa predávajú zúčastneným kupujúcim (zvyčajne tým šťastným) upisovateľom IPO okolo polnoci pred dňom IPO.

“Druhotné” obchodovanie, to je to, čo sa deje, keď sú akcie uvoľnené ráno v deň IPO, po tom, čo im bola stanovená cena, nastáva, keď bola oznámená prvá “tlač” ceny akcie a každý môže kupovať a predávať na základe bežnej ceny za akciu.

Vydanie prvej “tlače” počiatočnej ceny ponuky je zvyčajne jednoduchým procesom.

Kupujúci a predávajúci umiestňujú objednávky cez svojich brokerov alebo obchodné platformy na také množstvo akcií, aké chcú kúpiť alebo predať, za cenu akú chcú zobchodovať.

Doba výlučného zobrazenia (Display Only Period – DOP) trvá približne 30 minút, počas ktorých sú objednávky zaradené do miešačky  tak, aby bolo čo najväčšie množstvo akcií, v súhrne za jednu cenu, “spárované” na určenie otváracej ceny.

Ak je pri IPO viac kupujúcich, než predávajúcich, kupované akcie pochádzajú od upisovateľov.

Po tom, čo bola oznámená počiatočná “tlač,” začína sekundárne obchodovanie, a upisovatelia predávajú im pridelené akcie kupujúcim, ktorí ich požadujú, a predávajúci, ktorí ich kúpili, môžu ich predávať na otvorenom trhu. (Niekedy, mnohokrát, upisovatelia kupujú akcie, ktoré sú na predaj, aby udržali vyššiu cenu. Ale to je iný príbeh, na inokedy).

To, čo sa mechanicky odohráva v miešačke počas DOP, je riadené IPO Párovacou Aplikáciou (IPO Cross Application) na burze NASDAQ. Aplikácia páruje najväčšie objednávky na predaj a kúpu za rovnakú cenu (okrem IPO, táto aplikácia páruje objednávky každý deň pri otváraní akcií, aj ich uzatváraní). Pretože je komputerizovaná, zaberie jej iba niekoľko milisekúnd, aby urobila svoju prácu.

Takmer okamžite po tom, čo Aplikácia urobila svoju prácu, zjaví sa “overovacia skúška.” Overuje sa toto: Sú objednávky v Aplikácii zhodné s Párovacím Zariadením NASDAQ? Zariadenie páruje predávajúcich a kupujúcich, počty akcií a ceny ktoré sa obchodujú, a zasiela potvrdenia obchodujúcim stranám.

Ak overovacia skúška nesedí úplne presne, zjavuje sa “chyba.”

Pomerne často nesedí. Je to preto, že sa menia objednávky. Napríklad, objednávka môže byť zrušená. Aplikácia potom musí urobiť svoju prácu znova. Ale nie je to nič mimoriadne, robí to v priebehu milisekúnd. A potom sa opäť robí overovacia skúška, a tak ďalej. Tieto “cykly” sa opakujú každých 5 sekúnd, až kým všetko nesedí.

Skutočný príbeh za IPO Facebooku.

Pri IPO Facebooku sa stalo to, že tam bolo tak veľa zrušených a obnovených objednávok, že normálny cyklus niekoľkých milisekúnd, prebiehajúci, kým sa veci spárujú, sa dostal do “slučky.”

Mysleli by ste si, že NASDAQ sa na takúto možnosť pripravila lepšie. Pokúsili sa. V skutočnosti testovali svoje reálne systémy bezpečnostným testom, ktorý označili ZWZZT a primäli svojich členov, aby poslali objednávky. Problémom bolo, že obmedzili množstvo testovacích objednávok na 40.000. Prečo? Ktovie. “Lebo medveď.”

18.mája 2012 bolo počiatočné množstvo, spracovávaných Aplikáciou, 496.000, asi 12,4 krát viac.

Slovami SEC, čas, ktorý uplynul počas kalkulácie ceny a objemu a overovacej skúšky bol 20 milisekúnd, čo je významne dlhšie, než zvyčajne, pri párovaní IPO, ktoré zaberie 1 až 2 milisekundy. Táto dodatočná dĺžka vyplývala z väčšieho než bežného množstva objednávok, prijatých počas DOP.

Okej, tu je háčik.

NASDAQ robila testy na 40.000 objednávok, veriac, že IPO Facebooku bude obrovsky populárne. Ale zabudli na to, že zabudli, že oni (burza a SEC) dovolili babrákom (veľmi slušný preklad slova buggers), myslím muchám (bugs) v podobe vysokofrekvenčných obchodníkov s ich rýchlymi počítačmi zapojiť sa do mašinérie, ktorá mala zabezpečiť hladký priebeh IPO a …správne zahájenie obchodovania na sekundárnom trhu po IPO ( o ktorom “oni” tvrdia, že) je jednou z najdôležitejších funkcií národnej burzy cenných papierov a ovplyvňuje nielen trh týchto jednotlivých spoločností, ale aj dôveru investorov k trhu ako celku.

Samozrejme, v zisteniach nie je nič, čo by aspoň vzdialene poukazovalo na to, prečo boli stovky tisíc objednávok zadaných a zrušených, znova a znova, a kto mohol byť za týmito objednávkami a stornami.

Zvláštne, však?

Zdá sa, že SEC nezaujímalo, že pri poplašnom signále šéfov a programátorov, zúfalo sa snažiacich zistiť, čo sa deje a ako to napraviť, nikto nevedel, že pred obdržaním tejto správy 18. mája SVP/INET nemal povedomie o existencii overovacej skúšky.

Znamená to, že Senior Vice Prezident (SVP) INETu, regulátora a Dátových Služieb, ani nevedel, že NASDAQ má hodnotiaci proces!

Nezálaží ani na tom, že dve minúty pred štartom IPO o 11.00 veľký tvorca trhu broker-dealer žiadal vedúceho upisovateľa aby predĺžil DOP o 5 minút.

Asi zistili, že potrebujú viac času,aby pritiahli viac klientov, alebo zmanipulovali svoje kvóty.

Nezáleží ani na tom, že NASDAQ následkom “chýb” skončil v shortovej pozícii v akciách, a keď cena padla, činilo to viac než 10 miliónov $. (Museli sa toho vzdať).

NASDAQ 21. mája 2012 oznámil, že prispeje 10,8 miliónmi $ v ziskoch z obchodovania s Facebookom 18. mája na fond vyrovnania. V smernici datovanej 26. júla 2012 NASDAQ dobrovoľne navrhol 62miliónov dolárový vyrovnávací program, aby kompenzoval niektorých členov za ich straty v spojení s IPO Facebooku. 22. marca 2013 Komisia odsúhlasila vyrovnanie navrhnuté NASDAQom ako konzistentné s požiadavkami Zákona o burze.

Nezáleží ani na tom, že keď burza naštartovala znova svoje stroje po tom, čo odstránili “zlyhanie” tak, že obišli overovaciu skúšku, tú, o ktorej SVP nevedel, že existuje, neuvedomili si, že sú 19 minút v sklze a 38.000 objednávok hore nohami.

Na čom pri tom všetkom záleží, aspoň mne, je, že SEC ani nepripustí, že problém mohol byť spôsobený škriatkami v strojoch, ktorí vkĺzli dnu zadnými dverami, pretože sú nástrojmi spriatelených kapitalistov.

Je to nechutné.

p.s.: Kompletnú správu SECu si môžete prečítať tu, ak na to máte žalúdok:
NASDAQFacebook

Preložil: Anton Kovalčík

Zdroj: LATimes

[], [], [], []

Facebook komentár