Kvantitatívne uvoľňovania zatiaľ nefunguje tak, ako bolo prezentované. Prečo ho presadzovať viac …?

‎”Vy ste stratili kontrolu – Bank of England ju prevezme,” hovorí roztomilá malá hra Bank of England pre deti a študentov, radšej nechajte teplovzdušný balón ovládať pád na zem, ako šťastne krúžiť okolo 2% ročného inflačného cieľa.

Ale ak banka stratí kontrolu v reálnom svete? Sú ju dospelí pripravení prevziať? A čo keď banka  účelovo cielene riadi svoj balón až do mrakov, tak vysoko nad jej inflačný 2,0% cieľ – jeho primárny mandát, určený parlamentom a prekračujúc Sekundárny cieľ “podporujúc zámery vlády pre rast a zamestnanosť “- že sa  zárobkovočinné osoby, sporitelia a spotrebitelia podobné osoby sa začínajú hádzať  von z koša?

Nemali sme nikdy vedieť, čo by sa stalo bez toho, pri takmer nulových úrokových sadzbách a prvom kole 273,5 miliardy libier kvantitatívneho uvoľňovania. Ale ako sa banka drží na 0,5% pre 36. mesiac za sebou – a začne vytvárať ďalších £ 50 miliárd nových peňazí – môžeme povedať, čo sa s nimi stalo,

  • Z každej £ 1 Bank of England vytvorenej z ničoho od marca 2009, celková UK peňažná zásoba vzrástla len o 35P (35 percent hodnoty – poznámka prekladateľa);
  • Za každý 1 milión libier Banka vytvorila to že viac ako dvaja ľudia sa stanú nezamestnanými;
  • Mzdy vo finančnom sektore predčili priemernú mzdu (rástli 8,8% vs 5,0%), ale stále zaostáva životné náklady (rástli o viac ako 11% podľa indexu spotrebiteľských cien);
  • Priemerná cena domu sa zvýšila takmer o 10%, zatiaľ čo FTSE All-Share index sa zvýšil o takmer dve tretiny. Obaja boli bití zlatom (až 70%) a striebro (130%).

Bolo to naozaj cieľom? Opýtajme sa starej dámy samej.

“Cieľom nákupov [podľa Bank of England vlastných informácií], bolo vniesť peniaze priamo do ekonomiky, aby sa zvýšil nominálny dopyt.”

Sú tam dva nápady potom – liatie peňazí do ekonomiky a posilnenie dopytu. Žiadny z nich nie je  súčasťou primárneho mandátu banky, pamätajte, ale oba nápady sa zaužívali, v populárnych predstavách viac než realita. “Banka emituje £ 50 miliárd do ekonomiky,” vyhlásilo BBC minulý týždeň, “aby dala ďalší impulz do Veľkej Británie.”

Ale zatiaľ čo banka už emitovala (vytvorila) a minula viac ako £ 273 mld. na nákup vládnych dlhopisov  počas posledných troch rokoch,  ponuka peňazí vo Veľkej Británii (použijúc najširšie meranie, známe ako M4 ktoré zahŕňa všetky peniaze na bankových vkladov) sa zvýšila iba o £ 97 mld. Hrubý domáci produkt sa takmer ani nepohol vzrástlol iba o 1,7% (do konca septembra), cez 4,9% skutočného rastu M4 peňazí.

Takže pre všetko toto dobro ktoré urobila, kde sa nachádza táto injekcia?

No, ” program nákupu aktív nie je o tom dať peniaze do bánk,” zdôrazňuje banka vo svojej verzii kvantitatívneho uvoľňovania. “Skôr sú  navrhnuté pravidlá tak, aby obíšli bankový systém.”

Nie, že program ide stranou povedľa bánk. Miesto toho, ako Bank of England pripúšťa inde, vidí Stará dáma “elektronicky vytvorí nové peniaze” a potom ich používa k nákupu britských vládnych dlhopisov priamo od bánk, či už na svoj vlastný účet alebo na účet svojich klientov, ako sú investície fondov a poisťovní. Napriek tomu používa tieto nové peniaze na oplátku za prasničky, ktoré predávajú, “Títo investori sa spravidla nechcú držať týchto peňazí, pretože to prináša nízky výnos,” hovorí Bank. “Takže majú tendenciu použiť ich na nákup ďalších aktív, napríklad podnikových dlhopisov a akcií. To znižuje dlhodobé náklady na pôžičky a podporuje vydávanie nových akcií a dlhopisov.”

Jednoduché, že? Stará dáma chce znížiť úrokové sadzby a zvýšiť úroveň kapitálu získaného podnikmi – súkromné ​​nefinančné podniky ako ich banka nazýva, tie spoločnosti, mimo financií a bankovníctva, ktoré každého tak uisťujú,  že nemajú nič do činenia s bublinou, alebo krachom. Naozaj, “cieľ kvantitatívneho uvoľňovania je obísť poruchou bankového systému tým, že stimuluje činnosť na kapitálových trhoch,” hovorí Charlie Bean, námestník pre menovú politiku. A napriek tomu PNFCs majú len málo spoločné so záplavou peňazí vydaných Starou dámy a  počítačovými ťahmi.

Od marca 2009,  je celková investičná emisia súkromných nefinančných podnikov dosiahla celkom  £44.5 mld. – väčšia než £ 34.0mld. emisia za posledné tri roky, ale to bola doba rozkvetu, nie útlmu, a tak Bankou stále nazývaný účel ponúka otázku. A zvýšena celková ponuka je stále nič v porovnaní s celkovou  £ 275 mld. “injekciou”.

Ešte raz teda, kde šla “injekcia” Banky – a bolo to, že jej cieľom?

“Ponuka peňazí sa nezvyšuje dostatočne rýchlo, aby udržala infláciu v blízkosti 2% cieľa,” hovorí Bank of England vo vzdelávacom brífingu pre školákov. “Banka sa leje peniaze do ekonomiky k zvýšeniu výdavkov na splnenie inflačného cieľa.”

Dobre, tak tu je požadovaný výsledok Banka aby bola šťastná. Ale nech zvýšenie inflácie je dobrá vec alebo nie, je v skutočnosti inflácia výrazne nad oficiálny cieľ  banky 2,0% od roku 2009. Zatiaľ čo, guvernér Mervyn King stále zotrváva písať otvorené listy vláde – tak ako napríklad v rámci politiky stanovenej bankou získal plnú kontrolu nad úrokovými sadzbami v roku 1997 – vysvetľujúc, prečo sa opakovane nechal infláciu porušovať horne hranicu  3,0% limitu za posledných 24 mesiacov za sebou.

Riziko podhodnotenej inflácie vyzerá strašne tenké a nebezpečenstvo podhodnotenia by sa mohlo zdať rovnako akademické. Pretože príjmy nedokázali držať krok s infláciou – úplný opak týchto “sekundárnych efektov”, takže sa obávala Banka pod Sirom Mervyn, keď nedokázali zvyšovať úrokové sadzby tvárou v tvár bankovej bubline, ktorá začala pred desiatimi rokmi. Dnes, aj zadlžené domácnosti sa nedokážu ťažiť z poklesu, čo môžu za peniaze kúpiť. Pretože inflácia požiera dlhy len  keď, rastúce príjmy umožňujú splatiť ich rýchlejšie.

Možno, že Stará dáma vie, čo robí. Alebo možno si myslí, že “dva” teraz znamená “tri celá osem”. Alebo možno, že to jednoducho stráca zo zreteľa jej inflačný cieľ 2,0%, rýchlo sa stáva štipka vzdialenosti od nej  k teplovzdušnému balónu. Alebo možno – len možno – teraz, že Banka má toľko miliárd libier verejného dlhu, že sa neodváži nechať celkovo začať klesať, zo strachu pred vlakovým vrakom v pozlátenom trhu. Akonáhle budete populárny, sa jednoducho nemôžete zastaviť, a to sa stalo po všetkých prepnutiach na nákup menej dlhodobých prasničiek a viac strednodobých dlhov v tomto mesačnom 50 mld libier oznámení. Čo by vhodné sa vzdráhať pile-up zo splatného dlhu vo “strednodobom horizonte”, skôr než snažiť sa potlačiť úrokové sadzby na 30-ročným prasničiek.

Či tak alebo onak, kvantitatívne uvoľňovanie nedokázalo pracovať ako je inzerované k dnešnému dňu. Preskúmaním dôkazov do hĺbky, sme naozaj o nič – múdrejší v tom, prečo ho do pekla Banka dnes  presadzuje viac.

Zdroj: BullionVault

Preložil: Roman Kružliak

Facebook komentár