Dom Warrena Buffetta je objektom nekonečnej fascinácie, keď sa ľudia o ňom dozvedia – a pre dobrý dôvod. Buffett je jeden z najbohatších ľudí na svete, preto je vždy veľmi prekvapujúce zistiť, že žije v tom istom dome väčšinu svojho dospelého života.

Keď sa pozriete bližšie, Buffettov dom vás môže naučiť veľa o úspechu a o tom, čo je v živote podstatné.

Warren Buffett kúpil svoj dom v Omahe, v štáte Nebraska v roku 1958 za 31 500 amerických dolárov. Dom je zo sádrovej malty, má 5 izieb a 2,5 kúpelni. Warren Buffett volá svoj dom treťou najlepšou investíciou, akú kedy urobil, hneď za snubnými prsteňmi.

Súvisiace: 10 spôsobov Warrena Buffetta, ako zbohatnúť

V opačnom poradí, sú tu  najväčšie lekcie, ktoré sa môžeme naučíť o úspechu z domu Warrena Buffetta.

Bohatstvo je to, čo nevidíte

Čo vám hovorí Buffettov dom(vpravo) o tom, akú má hodnotu? Nič.

Pre väčšinu ľudí, idea bohatstva nie je o niekom, kto má na účte v banke milión dolárov, je to niekto, kto míňa milión dolárov. Príliš často, si ľudia mýlia vyčačkané bohatstvo so skutočným bohatstvom.

Warren Buffett je teraz hodný približne 68 miliárd dolárov. Nemôžete povedať, akú má niekto hodnotu z jeho domu, či auta. Bohatstvo je to, čo nevidíte.

Dom Warrena Buffeta je rovnaký, aký si pôvodne kúpil, ale nebola to finančná investícia v zmysle, že Warrenov cieľ nebolo zvýšenie hodnoty. Warren si kúpil dom, aký si mohol dovoliť a nazval to jednou z jeho najlepších investícií, pretože „moja rodina a ja sme získali 52 rokov ohromných spomienok a mnohé ešte prídu.“

Warren nestratil názor, že dom je na bývanie a nie na špekulácie s cenami domov. Keď toto pomiešate, môžu sa prihodiť zlé veci.

Súvisiace: 4 investičné stratégie miliardárov pre nemiliardárov

Majetnosť neprináša šťastie

Jednu vec, ktorú si môžete všimnúť na dome  Warrena Buffetta je, že je len jeden.

Ako Warren Buffett napísal v kampani „Giving Pledge“:

Niektoré materiálne veci robia môj život viac radostný,avšak iné by nerobili. Rád mám drahé privátne lietadlo, ale vlastniť pol tucta domov by bola záťaž.

Príliš často, ohromná zbierka majetku skončí posadnutosťou svojim vlastníkom. Aktívum, ktoré si najviac cením, okrem zdravia, sú zaujímaví, rozmanití a dlhotrvajúci priatelia.

Akcie sú v dlhodobom horizonte lepšiou investíciou ako nehnuteľnosti

Keď všetko zvážime, tretia najlepšia investícia akú som kedy urobil bola kúpa môjho domu, hoci by som zarobil oveľa viac peňazí, keby som namiesto toho dom prenajal a použil by som peniaze na nákup akcií.

Na čisto finančnej úrovni, údaje ukazujú, že v dlhodobom horizonte, domy nevynášajú  moc nad úrovňou inflácie, zatiaľ čo akciový trh všeobecne vynáša. Robert Shiller zhromaždil údaje o cenách domov v USA už od roku 1890. Na úrovni očistenej o infláciu, ceny domov nestúpli až tak.

Súvisiace: Warren Buffett: “Býčí trh je ako sex. Cítite sa najlepšie tesne predtým, než sa skončí”

Úspech nemá nič spoločné s domom, v ktorom žijete

Existujú mnohé definície úspechu, ale veľkosť vášho domu, s nimi nemá nič spoločné. Keďže život bude mať svoje vzostupy a pády, kontinuálne vzdelávanie, myslenie na seba, rozvíjanie dobrých návykov, zameriavanie sa na dlhodobý horizont a zabávanie sa na tejto ceste, je to, čo budete musieť sami stanoviť pre úspech v živote. Je to také jednoduché ako to vyzerá.Prelo

Preložil: Nicolas Mauer

Zdroj: MSNMoney

Facebook komentár