Co_vieme_o_elektrickom_kamione_od_spolocnosti_Tesla_2017

Spoločnosť Tesla sa plánuje presadiť na trhu s nákladnou dopravou.

Elon Musk, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti, v stredu na Twitteri napísal, že Tesla predstaví svoj prvý stredne ťažký ťahač už 26. októbra 2017.

Musk ohľadom ohláseného vozidla neposkytol žiadne ďalšie informácie. Na verejnosť však uniklo niekoľko detailov, podľa ktorých sa máme na čo tešiť.

Tesla pri dizajne ťahača spolupracovala s niekoľkými výrobcami nákladných áut.

Co_vieme_o_elektrickom_kamione_od_spolocnosti_Tesla_2017_1

Elon Musk vraví, že jeho spoločnosť pri návrhu ťahača spolupracovala s poprednými firmami, ktoré sa zaoberajú výrobou ťažkých nákladných áut.

Počas výročného stretnutia akcionárov, ktoré sa v júli konalo v Múzeu počítačovej histórie v meste Mountain View, štáte Kalifornia, Musk povedal: „Koncom septembra predstavíme verejnosti prototyp ťahača. Zatiaľ sme ho ukázali ľuďom, ktorí takéto vozidlá bežne využívajú a všetci boli nadšení. Zaujímali sa iba o to, koľko vozidiel budú môcť nakúpiť a kedy to bude možné. Týchto ľudí sme potom zapojili aj do dizajnérskeho procesu.“

Musk tvrdí, že Tesla pri návrhu ťahača spolupracuje so zvolenými spoločnosťami preto, aby konečný produkt spĺňal požiadavky jeho cieľovej skupiny.

Súvisiace: Elon Musk tvrdí, že Tesla predstaví svoj kamión už v októbri

Tesla na podujatí v októbri možno predstaví svojich partnerov z oblasti dopravného priemyslu.

Dva ťahače demonštrujú jazdu v konvoji, tzv. „platooning“.

Dva ťahače demonštrujú jazdu v konvoji, tzv. „platooning“.

Tesla už otvorene prezradila, že vyhľadala pomoc hráčov v oblasti výroby nákladných áut. Je preto možné, že sa s názvami konkrétnych spoločností podelí na uvádzacom podujatí 26. októbra.

Analytici Ravi Shanker a Adam Jonas zo spoločnosti Morgan Stanley tvrdia, že medzi partnerov spoločnosti Tesla by mohli patriť výrobcovia ťahačov ale aj prepravné spoločnosti. V zozname by mohli figurovať spoločnosti ako Schneider National, XPO či FedEx.

Ťahač spoločnosti Tesla by sa mal dostať do výroby niekedy počas roku 2019.

Co_vieme_o_elektrickom_kamione_od_spolocnosti_Tesla_2017_3

Musk povedal, že sériová výroba elektrického ťahača sa spustí niekedy v najbližších 18 mesiacoch. Najneskôr však do dvoch rokov.

Distribúcia nových vozidiel by sa mala realizovať v roku 2020.

Co_vieme_o_elektrickom_kamione_od_spolocnosti_Tesla_2017_4

Analytici firmy Morgan Stanley odhadujú, že elektrický ťahač bude dostupný na predaj už v roku 2020.

Predpokladaný dojazd elektrického ťahača bude dosahovať 480 kilometrov na jedno nabitie.

Co_vieme_o_elektrickom_kamione_od_spolocnosti_Tesla_2017_5

Agentúra Reuters ohlásila, že nový ťahač bude s plnou batériou a priemerným nákladom dosahovať dojazd v rozpätí 320 až 480 km. Pre porovnanie, tradičné dieselové vozidlá tohto typu prekonajú pomocou plnej nádrže až 1 600 km.

Tesla možno predstaví stanice poskytujúce výmenu batérií alebo ultrarýchle nabíjanie.

Co_vieme_o_elektrickom_kamione_od_spolocnosti_Tesla_2017_6

Tesla možno predstaví nové riešenia v rámci nabíjania elektrických ťahačov. To by spoločnosti malo pomôcť pri zvládaní konkurenčného boja s tradičnými spôsobmi prepravy.

Jonas a Shanker vravia: „Prepravcovia sú ohľadom elektrických ťahačov zatiaľ veľmi skeptickí. Ak ich chce Tesla presvedčiť, na uvádzacom podujatí sa bude musieť vyjadriť k problematike krátkeho dojazdu.“

Podľa analytikov nebolo pravdepodobné, že spoločnosť využije v ťahačoch batériu s kapacitou 1 000 kWh. Tá by síce zvýšila dojazdovú vzdialenosť na 960 až 1120 km, ale bola by oveľa drahšia.

Jonas a Shanker dodávajú: „Tesla namiesto toho zvolí menšiu batériu s kapacitou 250-300 kWh. Problém s dojazdom vyrieši pomocou staníc, ktoré budú poskytovať výmenu batérií, alebo prostredníctvom veľmi rýchleho spôsobu ich nabíjania.“

Ťahač by mohol byť vybavený samoriadiacou technológiou, ktorá sa podobá na Autopilota.

Co_vieme_o_elektrickom_kamione_od_spolocnosti_Tesla_2017_7

Agentúra Reuters na základe komunikácie medzi spoločnosťou Tesla a Úradom pre motorové vozidlá v Nevade očakáva, že ťahač bude disponovať samoriadiacou technológiou, ktorá mu umožní autonómnu jazdu v konvojoch.

Tesla už pravdepodobne začala s testovaním nákladného vozidla.

Co_vieme_o_elektrickom_kamione_od_spolocnosti_Tesla_2017_8

Spoločnosť Morgan Stanley poznamenala, že spoločnosť Tesla už niekoľko mesiacov testuje svoj ťahač na verejných komunikáciách.

Agentúra Reuters tvrdí, že Tesla už v júni diskutovala s úradmi v štáte Nevada o testovaní dvoch prototypov na štátnych cestách.

Cena elektrického ťahača by sa mala pohybovať okolo $100 000.

Co_vieme_o_elektrickom_kamione_od_spolocnosti_Tesla_2017_9

V Morgan Stanley uvádzajú, že ak bude spoločnosť Tesla účtovať prenájom batérií samostatne, samotný ťahač by mal mať cenovku s hodnotou $100 000. Depozit za prenájom batérií môže dosahovať $5 000.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheVerge, MarketWatch

Facebook komentár