Plány Elona Muska v priebehu nasledujúcich štyroch rokov pre firmu Tesla Motors, nie sú menej než ambiciózne.

Okrem iného, Musk sľúbil, že výrazne zvýši výrobu automobilov, predstaví jeden (alebo možno dva) úplne nové vozidlá a začne produkovať aj samoriadiace vozidlá.

Tu je bližší pohľad na to, čo presne Musk sľúbil dosiahnuť so spoločnosťou Tesla do roku 2020.

Súvisiace: 5 vecí, ktoré ste pravdepodobne nevedeli o Tesla Motors


Dokončí svoju obriu “Giga-továreň”

Obria továreň na batérie Elona Muska v Nevade je absolútne kľúčovou pre budúcnosť spoločnosti, pretože pomôže spoločnosti znížiť náklady na jej batérie.

Giga-továreň rozprestierajúc sa na 511 000 metrov štvorcových pomôže spoločnosti výrazne znížiť náklady na svoje batérií, “s využitím úspor ohľadom rozsahu, inovatívnej výroby, znižovaniu množstva odpadov a jednoduchej optimalizácií, ktorá sústredí najväčší výrobný proces pod jednu strechu.”

Tesla odhaduje, že továreň jej pomôže znížiť náklady na jej batérie, až o 30% a mala by byť plne funkčnou už v roku 2020.

V skutočnosti, Tesla uviedla, že v giga-továrni bude produkovať viac článkov, než všetci výrobcovia lítium-iónových batérií (dokopy) v roku 2013.

Súvisiace: Video poukazuje na rozsiahlosť obrovskej továrne spoločnosti Tesla


Do výroby prinesie Model 3 a prípadne do roku 2017 Model Y

Batérie vytvorené v giga-továrni umožnia spoločnosti produkovať svoj prvý automobil pre masový trh – Model 3.

Elon Musk už skôr v tomto roku uviedol, že cena Modelu 3 je stanovená na úrovni okolo 35 000 dolárov a na jedno nabitie by mal vedieť prejsť viac 320 kilometrov.

V septembri, Musk povedal že Tesla plánuje začať výrobu Modelu 3 v roku 2017. O niekoľko týždňov neskôr taktiež cez Twitter uviedol, že spoločnosť predstaví Modelu Y, ktorý by mal byť tzv. crossoverom verzie Modelu 3, ale potom ho zmazal.

Takže je možné, že automobilke Tesla sa pred rokom 2020 podarí vyrábať ďalšie dve nové vozidlá.

Súvisiace: Tesla Model S P90D je rýchlejší ako Ferrari a Bugatti


Za 3 roky zvýšiť rozsah na jedno nabitie k 1000 kilometrom

Už teraz sa automobily Tesla môžu pochváliť najlepšou ponukou na trhu, ale do roku 2017 Musk si kladie za cieľ výrazne zvýšiť dojazd automobilov spoločnosti Tesla na jedno nabitie.

Musk pre dánsky spravodajský web Borsen v septembri poznamenal: “Aktuálne rekordná úroveň pre Model S je 800 kilometrov (497 míľ) a tento rozsah chceme určite zvýšiť aj pre klasický Model S … Sme veľmi blízko,” … “Môj odhad je, že pravdepodobne by sme v priebehu jedného roka či dvoch mohli prekročiť hranicu 1000 kilometrov (621 míľ). Pre istotu by som povedal rok 2017.”

Musk dodal, že do roku 2020 pravdepodobne automobily značky Tesla na jedno nabitie prejdú takmer 1200 kilometrov.

Je potrebné poznamenať, že zatiaľ rekord na jedno nabitie pre automobily Tesla je na úrovni takmer 800 kilometrov a pre oficiálnu radu vozidla Tesla Model S je na úrovni zhruba 420 kilometrov (podľa hodnotenia zo strany Agentúry pre ochranu životného prostredia).

Súvisiace: Úžasný život Elona Muska


Od roku 2018 chce ponúkať svoje samoriadiace systémy ich automobilov

Medzi ďalší odvážny sľub Muska, ktorý poznamenal k spoločnosti Tesla je, že jej automobily budú od roku 2018 autonómnymi. A zdá sa, že je na dobrej ceste, aby sa tak stalo.

Spoločnosť koncom októbra predstavila svoj systém polovičného-autonómneho Autopilota a v novembri Musk povedal, že tím vývoja technológií dostal vysokú prioritu ohľadom tohto autopilota.

Elon Musk počas minulého týždňa povedal, že v poslednej dobe sa neustále pozerá na dvojročný časový horizont, kde chce dosiahnuť vo vozidlách Tesla tzv. autonómiu “úrovne 4”, ale dodal, že zatiaľ čo technológie budú na to pripravené, užívateľ nemusí k nemu získať plný prístup.

Musk povedal, že je nepravdepodobné, že regulačné orgány v tom čase budú mať pripravené zákony, ale autonómne vozidlá spoločnosti Tesla budú pripravené, takže vodiči budú musieť čakať o niečo dlhšie, než by si to mohli naplno vychutnať.

Súvisiace: Elon Musk už jazdí s autopilotom vo vozidlách značky Tesla


Do roku 2020 chcú vytvárať 500 000 automobilov ročne

Tesla by mala v roku 2015 vyprodukovať zhruba 50 000 vozidiel, ale jej cieľ do roku 2020 je na úrovni produkcie viac ako 500 000. To znamená, že iba za štyri roky budú musieť zvýšiť výrobu 10-násobne.

Aj keď je to bezpochyby ambiciózny plán, Musk si je celkom istý, že firma môže dosiahnuť taký agresívny rast.

V novembri počas konferencie investorov Musk povedal, že nevylučuje, že by sa Tesla raz stala väčšou ako automobiloví giganti General Motors, Volkswagen a Toyota.

Zdroj: Yahoo, ABCNews, Bloomberg

Facebook komentár