Coca Cola pristupuje k prepúšťaniu.

Coca Cola pristupuje k prepúšťaniu.

Spoločnosť Coca-Cola v piatok oznámila zásadnú celosvetovú reorganizáciu svojich zamestnancov, ktorá bude zahŕňať dobrovoľné aj nedobrovoľné znižovanie počtu pracovných miest pre tisíce zamestnancov v USA a iných častiach sveta.

Gigant z oblasti nápojov uviedol, že ponúkne balíky k dobrovoľnému odchodu 4 000 zamestnancom v USA, Kanade a Portoriku – čo je takmer 40% z 10 800 zamestnancov v týchto oblastiach.

Spoločnosť v tlačovej správe ďalej uviedla, že podobné odstupné ponúka zamestnancom v iných častiach sveta. Skupina Coca-Cola má po celom svete 86 000 zamestnancov.

Súvisiace: Spoločnosť MGM Resorts prepustí 18 000 zamestnancov

Tento krok prichádza, keď sa veľa spoločností snaží zotaviť z prudkého poklesu predaja z dôvodu pandémie COVID-19. Spoločnosť Coca-Cola v posledných rokoch tiež upravila počet zamestnancov, pretože stále viac spotrebiteľov sa vyhýbalo sladkým sýteným nápojom, vrátane ikonického nápoja, známeho pod názvom spoločnosti.

V liste, ktorý bol v piatok zaslaný zamestnancom, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ James Quincey uviedol, že Coca-Cola „sa musí prispôsobiť, lebo len tak sa stane silnejšou“.

Hovorca odmietol komentovať celkový počet plánovaných obmedzení ohľadom pracovných miest, spoločnosť však počíta s dobrovoľným odchodmi, ktoré znižujú počet vynútených prepúšťaní.

Coca-Cola na jar tohto roku trpela v jednom z najhorších štvrťrokov vo svojej 134-ročnej histórii. Zisky za tri mesiace končiace 26. júna oproti predchádzajúcemu roku poklesli takmer o tretinu a príjmy prepadli o viac ako štvrtinu. Spoločnosť získava zhruba polovicu svojich tržieb z reštaurácií, kín, športových podujatí a iných veľkých verejných zhromaždení.

Posledné znižovanie počtu pracovných miest by mohlo patriť k najväčším za posledné dve desaťročia, pretože tento svetoznámy predajca so slávnymi značkami, od ovocných džúsov Simply a športových nápojov Powerade po vodu Dasani a sladený nápoj Sprite, sa prispôsobuje meniacemu sa svetu.

Spoločnosť Coca-Cola už roky zápasí s rastúcimi obavami o zdravie a obezitu, čo má súvis s niektorými z jej najlepších nápojov. Zároveň zápasí ts meniacimi sa očakávaniami spotrebiteľov po celom svete, ktorí často hľadajú nové príchute a stále viac si dávajú pozor čo pijú.

Už pred pandémiou spotrebitelia v USA a Európe pili menej sladkých nealkoholických nápojov. Spoločnosť však tieto poklesy objemu spomalila a našla ďalšie spôsoby, ako stále zvýšiť príjmy, napríklad predajom nápojov v menších baleniach.

Spoločnosť Coca-Cola tiež expandovala do nových produktov a viac experimentovala v oblastiach, ako je mlieko, káva alebo dokonca alkohol, aj keď sa snaží rýchlejšie ukončiť predchádzajúce neúspešné značky.

V roku 2000 spoločnosť Coca-Cola zrušila okolo 5 200 pracovných miest. V roku 2003 znížila ďalších 1 000 miest. V iných rokoch došlo k menším škrtom, kým sa v roku 2015 neodstránilo okolo 1 800 pracovných pozícií. V rokoch 2017 a 2018 prepustila ďalších 1 200 zamestnancov.

Quincey – predseda spoločnosti Coca-Cola, v tlačovej správe uviedol, že spoločnosť je „na viacročnej ceste k transformácii našej organizácie“.

Súvisiace: Tesco vytvára 16 000 pracovných miest

Očakáva sa, že odstupné od spoločnosti Coca-Cola bude obsahovať hotovosť, akcie a iné benefity, čo podľa podania spoločnosti u Komisie pre cenné papiere v USA povedie k výdavkom spoločnosti od prvého štvrťroku až do budúceho roka vo výške 350 až 550 miliónov dolárov.

Cena akcií spoločnosti Coca-Cola na newyorskej burze v piatok po tomto oznámení vzrástla o 3,3% na 49,83 dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Yahoo

Facebook komentár