Cook_z_Apple_celi_znizeniu_odmien_za_slabe_ciele_roka_2016_2017

Zdá sa, že rok 2016 bol pre Tima Cooka negatívnym.

Kompenzácia pre generálneho riaditeľa (CEO) spoločnosti Apple za posledný rok čelila rane. To všetko podľa nedávneho regulačného podania potom, čo výrobca iPhonov za celý rok minul svoje príjmy a ziskové ciele.

Aj keď ročný plat Cooka sa navýšil o 1 milión dolárov (z 2 na 3 milióny), s celkovou výškou odmien si podľa podania u Komisie pre Cenné Papiere odniesol 8,75 milióna dolárov. To však z roka 2015 predstavuje pokles z 10,28 milióna dolárov. Vedenie spoločnosti tak dostali zhruba 89,5 percent svojich ročných cielených stimulov.

V priebehu roka, Apple predstavil novú sadu produktov, vrátane nového iPhonu, ale prišli aj so zmenou okolo tradičných slúchadiel. Za týmto účelom firma predstavila svoje nové bezdrôtové “Airpods”, rovnako ako nový MacBook Pro. Napriek tomu slúchadlá a notebook dosiahli zmiešané výsledky.

Súvisiace:
Prečo Apple investuje do veterných elektrární v Číne?
Pripravte sa na supercyklus s “nevídaným” dopytom po iPhone 8

Spoločnosť oznámila, že jej ročné tržby klesli o takmer 4 percentá, alebo 215,6 miliárd dolárov, čo bolo menej ako jej cieľ vo výške 223,6 miliárd dolárov a jej prevádzkový zisk klesol o 0,5 percenta, čo predstavuje mierny pokles zo svojho cieľu, ktorý bol v závislosti na podaní, na úrovni 60 miliárd dolárov.

Apple v podaní ďalej uviedla: “Celkovo náš výkon roka 2016 s ohľadom na čisté tržby a prevádzkový zisk dosiahol o 7,7 percenta a 15,7 percenta nižšie, ako naše rekordné úrovne roka 2015,” … “Na základe toho kompenzácia našim menovaných konateľov bola výrazne nižšia, ako medziročná hotovosť stimulačných platieb pre rok 2015, čo odráža slabší výkon.”

Akcie spoločnosti Apple skončili rok 2016 so zdravým ziskom, na úrovni 10%. To je viac ako americké akciové indexy – Dow Jones (+13%) a S&P 500 (+9,5%). Tieto populárne akcie získali podporu, na začiatku septembra, z dôvodu problémov okolo smartphonu Galaxy Note 7.

Apple už 31. januára odhalí, ako veľmi to ťažil z problémov spoločnosti Samsung, keď firma ohlási štvrťročné výsledky.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, Yahoo

Facebook komentár