Cook_z_Apple_Vyvojari_v_Cine_ziskali_od_App_Store_17_miliard_dolarov_2017

Vedúci výkonný riaditeľ spoločnosti Apple – Tim Cook uviedol, že počet vývojárov ktorí ich platformu využívali v Číne, dosiahol1,8 milióna a získali celkovú sumu o objeme 112 miliárd juanov (16,93 miliardy dolárov), čo predstavuje zhruba štvrtinu celkových príjmov zo služby App Store.

Cook zverejnil tieto údaje spoločnosti, počas prejavu na cyperskom fóre ohľadom cyberskej politiky v Číne, ktorú organizuje Cyber-Security Administration of China (CAC), ktorá dohliada na reguláciu internetu, vrátane cenzúry.

Spoločnosť Apple začiatkom tohto roka uviedla, že jej vývojári v obchode (App Store) zarobili zhruba 70 miliárd dolárov.

Spoločnosť Apple voči miestnym užívateľom a skupín okolo práv čelí kritike, za to, že sa počas tohto roka rozhodla odstrániť stovky aplikácií z čínskeho obchodu, vrátane aplikácií na odosielanie správ a služieb okolo virtuálnej privátnej siete (VPN), ktoré používateľom pomáhali prekonať tzv. Bránu veľkého firewallu.

Spoločnosť Apple považuje Čínu, z pohľadu predajov za svoj tretí najväčší región, ale v posledných rokoch podiel na trhu stratila, keďže luxusnejšie mobilné telefóny od miestnych konkurentov naďalej získavajú na popularite. Firma dúfa, že po zvýšenom dodaní svojich modelov iPhone 8 a iPhone X, ktoré boli predstavené v novembri, opäť získa svoje podiely sčasti späť.

Americký technologický gigant predtým uviedol, že cloudové čínske údaje presunul na servery miestneho partnera, v čínskej provincii Guizhou.

Súvisiace: Ako 5 technologických gigantov zarába svoje miliardy?

Cook do Číny už počas tohto roka pricestoval niekoľkokrát, vrátane októbrovej návštevy, kde bol medzi vedúcimi predstaviteľmi, ktorí sa stretli dokonca aj s čínsky prezidentom Xi Jinpingom, ktorý na nedeľnej konferencii taktiež vystúpil.

Cookova účasť bola na konferencii pozoruhodná, pričom za štvrťročnú históriu udalosti sa jednalo o prvého vrcholového manažéra.

Medzi ďalšieho významného generálneho riaditeľa patril Sundar Pichai, zo spoločnosti Google, ktorý sa konferencie zúčastnil prvýkrát.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Facebook komentár