Už čoskoro sa v Bitcoine uskutoční významná aktualizácia - taproot.

Už čoskoro sa v Bitcoine uskutoční významná aktualizácia – Taproot.

Očakáva sa, že Taproot, ktorý predstavuje vysoko očakávaný upgrade virtuálnej meny bitcoin, vstúpi do platnosti v najbližších dňoch na bloku 709 632 – dokonca niektoré zdroje uvádzajú, že sa spustí už v sobotu.

Toto je prvý veľký upgrade kryptomeny bitcoin od roku 2017 a ovplyvní blockchain mnohými spôsobmi.

Taproot predstaví takzvané Schnorrove podpisy, ktoré pomôžu bitcoinovým transakciám stať sa súkromnejšími, efektívnejšími a menej nákladnými. Najdôležitejšie je, že upgrade lepšie umožní bitcoinu vykonávať inteligentné zmluvy v rámci technológie blockchain.

Súvisiace: Bitcoin práve získal svoju prvú aktualizáciu za posledné 4 roky

Hoci niektorí odborníci sa domnievajú, že Taproot bude mať minimálny vplyv na cenu bitcoinu, je dôležité, aby investori pochopili účinky upgradu (aktualizácie). Koniec koncov, je nemožné predpovedať budúcu cenu aktíva a bitcoin je blockchainom, ktorý poháňa najväčšiu kryptomenu čo sa týka trhovej hodnoty.

Čo by ste mali investori vedieť o inovácii Taproot

Inovácia Taproot je súborom troch samostatných návrhov na inováciu, podľa vyjadrení Katherine Dowling, všeobecnej právnej zástupkyne a riaditeľky pre dodržiavanie predpisov v spoločnosti Bitwise Asset Management.

Inteligentné zmluvy

Najdôležitejšou zmenou Taproot je podľa Dowling, potenciál pre inteligentné zmluvy.

Ďalej poznamenala: „Podpisy Schnorr je možné využiť na to, aby umožnili používateľom bitcoinov vykonávať zložitejšie inteligentné zmluvy, než aké môžu bitcoiny v súčasnosti dosiahnuť,“ … “To je veľká vec, pretože jedným z kľúčových rozdielov medzi bitcoinmi a novšími blockchainmi ako je Ethereum je ich vhodnosť pre inteligentné zmluvy.”

Inteligentné zmluvy sú digitálne dohody napísané v kóde a uložené na blockchaine. Sú nevyhnutné napríklad pri napájaní decentralizovaných financií alebo DeFi – aplikácií a nezameniteľných tokenov alebo NFT. Možnosti inteligentných zmlúv Ethereum čiastočne umožnili stať sa najpoužívanejším blockchainom.

V porovnaní s Ethereom „bol bitcoin historicky oveľa obmedzenejší pri prijímaní inteligentných zmlúv,“ … “Ale kým bitcoin pravdepodobne nebude nikdy taký flexibilný ako Ethereum z hľadiska inteligentných zmlúv, s Taproot sa tento rozdiel pre súčasnosť zmenší.”

To pravdepodobne povedie k nárastu každodenného použitia virtuálne meny bitcoin.

Ochrana osobných údajov

Aktualizácia Taproot má za cieľ zvýšiť súkromie pre určité transakcie.

Aby to bolo možné, Schnorrove podpisy v konečnom dôsledku umožnia, aby sa transakcie s viacerými podpismi alebo tie, ktoré zahŕňajú viacero adries, javili ako štandardná jedna transakcia. Transakcie s viacerými podpismi sa okrem iného často používajú na umožnenie inteligentných zmlúv.

V dôsledku toho budú transakcie s viacerými podpismi na nerozoznanie od jednoduchých transakcií, čo znamená väčšiu anonymitu a súkromie pre adresy zapojené do transakcií s viacerými podpismi.

Aj keď to Dowling opisuje ako „veľkú výhodu“, niektorí sa obávajú, že to môže spôsobiť väčšie znepokojenia vlád ohľadom bitcoinov a nezákonnými aktivitami, ako sú daňové úniky alebo pranie špinavých peňazí.

Lacnejšie transakcie

Schnorrove podpisy by tiež znížili množstvo údajov potrebných pre transakcie s viacerými podpismi, ktoré sú komplikovanejšie na spracovanie ako štandardné.

„S menším množstvom údajov budú transakcie energeticky a časovo efektívnejšie,“ poznamenal Tyrone Ross, generálny riaditeľ Onramp Invest, ktorá je firmou pomáhajúcou poradcom so správou digitálnych aktív.

Súvisiace: K vylepšeniu ethereum, ktoré “ničí“ mince príde 5. augusta

Výsledkom bude, že spracovanie transakcií bude lacnejšie, čo povedie k nižším nákladom na transakčné poplatky.

Budúcnosť Bitcoinu

Po zavedení aktualizácie Taproot sa podľa Dowling, tak „postavia základy pre ďalšiu fázu inovácie v bitcoinovom protokole,“ … “Očakávame, že táto aktualizácia rozpúta novú vlnu inovácií v bitcoine, zameranú hlavne na inteligentné zmluvy.”

Aj keď je Dowling optimistickou, je dôležité si uvedomiť, že všetky kryptomeny sú spojené s rizikami kvôli ich nestálej a špekulatívnej povahe. Finanční experti varujú, že investori by mali investovať len toľko, koľko si môžu dovoliť stratiť.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár