Rakúsko nedávno prežilo finančnú krízu v Európe bez úhony ale krajinu práve zasiahne vplyv úsporných opatrení v podobe dane zo sektu, verzie šampanského tejto krajiny.

Daň v hodnote menej ako 1 eura (1,35 dolárov) za fľašu je veľmi malou v porovnaní s ťažkosťami, ktorým čelia občania iných krajín EÚ v posledných piatich rokoch. Je to taktiež len jedným zo súčasných niekoľkých zvyšovaní daní počas budúceho mesiaca, ktoré ovplyvnia Rakúšanov, keďže viac zaplatia za luxusné autá a tabak.

Napriek tomu sa zdá, že táto daň spôsobuje väčší rozruch.

( Súvisiace: Predaje značky Prosecco aktuálne rastú, zatiaľ čo predaje šampanského stagnujú )

S ekonomickými štatistikami, ktoré sú v porovnaní so zvyškom 28-národov Európskej únie optimistické, nová daň v Rakúsku  si zasluhuje viac pozornosti, než je nutné. Rakúska nezamestnanosť v minulom roku dosiahla 4,9 percenta, čo je najnižšia úroveň spomedzi 18 krajín, ktoré používajú euro. Inflácia zostala pod 1,5 percenta a rozpočtový deficit na konci roka 2013 predstavoval niečo cez 2 percentá z hrubého domáceho produktu. Priemerný ročný plat Rakúšanov “bolo viac ako 25 000 euro – čo je takmer 34 000 dolárov

Kombinácia takejto zárobkovej schopnosti a desaťročia klesajúcich cien sa ukázal, že luxusné rakúske šumivé víno sa stalo dôležitým výberom pre masy na ich narodeniny a iné radostné príležitosti. A aj napriek tomu, daň zanecháva kyslú chuť v ústach tých, ktorí si to môžu najviac dovoliť.

V období medzi januárom a marcom sa konajú desiatky drahých slávnosti, rovnako ako svetoznámy luxusný ples vo Viedenskej štátnej opere. A hostia na všetky z nich popíjajú sekt, ktorý vo svojom najlepšom možnom predstavení môže konkurovať proti jemnom šampanskom.

( Súvisiace: Sotheby’s korunovala kráľa kvalitných vín pre rok 2013 )

Kým vstupenky pre VIP box na Ples v opere stoja 25 000 dolárov a za fľašu sektu dajú hostia 250 eur (340 dolárov), daň z tohto sektu zostáva nižšia ako 1 euro.

Viedenská smotánka to berie negatívne

Organizátorka Plesu v opere Desiree Treichl-Stuergkh povedala, že nemôže pochopiť, “prečo by Rakúšania mali platiť viac, aby oslávoali s domácim sektom.”

Vládni úradníci berú na vedomie, že právne predpisy EÚ stanovujú takúto dávku na väčšine sektu s tým, že daň v Rakúsku existuje niekoľko rokov, ale bola nastavená na nule.

Zdroj: AssociatedPress

Facebook komentár