V modernom riadenom svete by ku kolapsu deflačného akciového trhu nemalo dôjsť. Presne toto ale zažíva Grécko a nemyslím si že už je po všetkom. Toto je modifikovaný graf bear market ktorý nemá obdobu: prvá polovica Dow Jones Industrial Average v rokoch 1929-1932 ktorý zaznamenal totálnu stratu 89% (prebrané z http://www.chartsrus.com/)

Toto ešte nie je celý priebeh bear market – Dow skončil na 40 v roku 1932 – tento graf ukazuje len časť do roku 1930. Teraz: toto je graf Gréckeho akciového trhu s použitím ATG indexu za posledných 5 rokov.

(Od hora dole je to zatiaľ 78% strata. Trošku viac než rutinný  bear market, nie?) 

Grécka burza sa stále prepadá do prachu. A pravdepodobne tiež smerujú k 89% strate od vrcholu v roku 2007. Prečo? Jednoducho. Euro pôsobí ako deflačný priamy obal ktorý dusí zadlžených Grékov. V súčasnosti slabé a nedokonalé Euro je pre Grécko prisilné. Ak sa ho Gréci nevzdajú, ich deflačná špirála bude pokračovať.

S veľkým záujmom som si prečítal článok ako Gréci vyberajú svoje peniaze z bánk a nakupujú za ne zlato a takéto „nájazdy“ na banky sú jedným z charakteristických znakov deflačného kolapsu. Cash pod matracom a fyzické zlato sú v takýchto prípadoch voľbou, keďže nikdy neviete kedy sa banka položí. A pretože si môžete byť istý, že aparátnici budú škodiť a za každú cenu hľadať cestu ako devalvovať alebo zhabať peniaze v bankách, v takom prípade určite uprednostním zlato pred papierom.

Toto je skutočné  tajomstvo stojace za U.S. deflačným kolapsom v 30-tych rokoch, ktoré revizionistická história príhodne zabúda spomenúť. Ľudia chceli U.S. dolár pretože zostal takmer jediný krytý zlatom po tom čo Británia odštartovala vlnu upúšťania od zlatého štandardu európskych mien. Pretože U.S. zotrvali v „hard money“ systéme (do 1933-1934) ktorý umožnil voľnú konvertibilitu papierových peňazí za zlato, deflačné sily v U.S. boli porazené. Ľudia chceli zlato nie kus papiera s bezcenným sľubom na ňom.

Grécky dopyt je práve na historickom maxime keďže sa krajina nachádza práve v polovici deflačného kolapsu. Nie je to koniec sveta a veci sa nakoniec obrátia, ale držanie zlata v týchto zlých časoch je pre Grékov tá správna vec. Nakoniec Euro bude masívne devalvovať aby pojalo takzvané „PIIGS“ ekonomiky a/alebo tieto ekonomiky Euro systém opustia. Dovtedy bude Euro na slabšie európske ekonomiky pôsobiť ako neudržateľná deflačná záťaž. Akákoľvek dnešná pomoc neoddiali ďalšiu vlnu pádu gréckej burzy viac než o pár mesiacov.

Zlato sú  peniaze. Je tomu tak po tisíce rokov. Uprednostním ho pred hociktorou riadenou menou používanou v súčasnosti. Vlastne vsádzam naň proti akémukoľvek inému majetku a pokiaľ „Dow/Zlato pomer“  dosiahne 2, a vtomto cykle môžeme ísť kľudne pod 1. Žiarivý kov alebo špinavé papierové sľuby tých, ktorým história ukázala, že sa ničomu nedá veriť pokiaľ búrkové mraky konečne nevydajú svoj očistný dážď. 

Poznámka: doporučujem investovať do zlata a držať ho mimo banku ako dôležitú súčasť portfólia každého seriózneho investora. V tomto štádiu bear marketov  tradičných investičných aktív sa mi ani 100% alokácia fyzických drahých kovov nezdá nerozumná pre tých, ktorý si chcú uchrániť majetok. Pre tých, ktorý hľadajú aj nejaké špekulatívne návraty mám špecifické obchodné doporučenia a hlbšie analýzy trhov so zameraním na sektor drahých kovov.

Zdroj: Gold versus Paper

Facebook komentár