Dekada_banky_RBS_strata_81_miliard_zisk_1_miliarda

Nakoniec! Royal Bank of Scotland dosiahla svoj prvý zisk za desať rokov.

Veriteľ, ktorý vo veľkej miere vlastníený vládou Veľkej Británie na konci tohto týždňa za rok 2017 zverejnil zisk vo výške 752 miliónov libier (1 miliardy dolárov), pred ktorým počas predchádzajúcich deviatich rokov nazbierala straty vo výške 58 miliárd libier (81 miliárd dolárov) .

Generálny riaditeľ Ross McEwan, poznamenal: “Pre našu banku sa jedná sa o symbolickú chvíľu a jasným dôkazom ohľadom pokroku, ktorý poukazuje, že minulosť je za nami.”

Investori však po vyjadreniach banky optimizmus necítili, keďže akcie banky RBS v Londýne klesli o viac ako 4%.

Je to preto, že banka je stále vyšetrovaná Ministerstvom spravodlivosti USA v súvislosti s tvrdeniami, že pred globálnou finančnou krízou predávala toxické hypotéky.

Vo svojej výročnej správe banka vyhlásila, že vyšetrovanie predstavuje “hlavnú prekážku” a pripustila, že by mohla byť nútená prijať ďalšie “podstatné rezervy a náklady”.

Michael Hewson, ktorý je hlavným analytikom v investičnej spoločnosti CMC Markets uviedol, že náklady môžu byť o objeme “približne 10 miliárd dolárov.”

Hewson dodal: “Banka už vyčlenila 4,4 miliardy dolárov na potenciálne riešenie problémov, ale stále celkový účet ešte nepozná.”

V júli banka súhlasila s úhradou 5,5 miliardy dolárov, určených na vyrovnanie ďalšieho prípadu okolo rizikových hypoték s Federálnou agentúrou pre financovanie bývania. Ministerstvo spravodlivosti USA ju prešetruje ako samostatný prípad.

RBS, ktorá bola kedysi najväčšou bankou sveta. v roku 2008 musela byť zachránenou britskými daňovími poplatníkmi so záchranným balíčkom v hodnote 45 miliárd libier. Britská vláda v banke Royal Bank of Scotland vlastní 73% podiel.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár