Demokrati_prijimaju_balik_na_ulavu_pre_koronavirus_vo_vyske_$3_bilionov

Demokrati v piatok tesne schválili balík opatrení na úľavu koronavírusov vo výške 3 biliónov dolárov. Republikáni v Senáte sa toto opatrenie zaviazali blokovať, keďže sa hlavné politické strany snažia nájsť tie najvhodnejšie stratégie v reakcii na pandémiu.

Snemovňa tiež schválila hlasovanie prostredníctvom splnomocnencov a práce na diaľku. Cieľom zmeny pravidiel a hlavných krokov pre inštitúciu viazanú na tradíciu, je odľahčenie podnikateľského prostredia počas krízy.

Túto záchrannú legislatívu schválili v tesnom hlasovaní v pomere 208:199, aj keď Demokrati čelili odklonu z ľavého a pravého boku strany. Proti návrhu hlasovalo štrnásť demokratov a dokonca jeden republikán tento návrh podporil.

Návrh zákona obsahuje:

 • Takmer 1 bilión dolárov pre štát a miestne samosprávy s obmedzenou hotovosťou
 • Druhé kolo priamych platieb vo forme 1 200 dolárov jednotlivcom a až 6 000 dolárov pre domácnosť
 • 200 miliárd dolárov na odmeny pre nevyhnutných pracovníkov
 • 75 miliárd dolárov na testovacie úsilie voči pandémií Covid-19
 • Rozšírenie federálnej dávky v nezamestnanosti o 600 dolárov týždenne, do januára (v súčasnosti je naplánované do júla).
 • 175 miliárd dolárov na nájom, hypotéky a pomocné služby
 • 15% zvýšenie maximálnej výhody programu pre potraviny
 • Zrušenie maximálneho limitu 10 000 dolárov na odpočty daní zo štátnych a miestnych daní na dva roky, čo by pomohlo zmierniť rozpočtové krízy niektorých štátov, ale najviac prospeje daňovníkom s vyššími príjmami
 • Rozšírený prístup k hlasovacím lístkom, s čím republikáni nesúhlasia
 • Pomocné prostriedky pre poštovú službu USA
 • 10 miliárd dolárov pre núdzové granty na pomoc malým podnikom pri katastrofách
 • Dotácie a špeciálne obdobie na zápis zákona o cenovo dostupnej starostlivosti pre ľudí, ktorí prídu o zdravotné poistenie financované zamestnávateľom

Líder väčšiny v Senáte – Mitch McConnell dal jasne najavo, že nemá záujem o prijatie návrhov. Biely dom hrozil vetovaním týchto právnych predpisov skôr, ako zaň Snemovňa zahlasovala.

Nansi Pelosi, ktorá je kalifornskou demokratkou, charakterizovala návrh svojej strany ako otváraciu ponuku v tom, o čo dúfa, že bude predstavovať významné rokovania s republikánmi o ďalšom kole fiškálnych úľav. V piatok kritizovala republikánov, ktorí uviedli, že chcú počkať na vhodné obdobie pre oznámenie ďalšej pomoci.

Opýtala sa: “Myslíte si, že sa tento vírus zastaví?” … „Myslíte si, že nájomné počká? Myslíte si, že jedlo bude chodiť ľuďom na stôl samé, alebo hlad ľudí jednoducho vymizne? “

Zatiaľ čo prezident s plánom Demokratov nesúhlasil, tajomníčka Bieleho domu Kayleigh McEnanyová tento týždeň uviedla, že ďalší návrh zákona o podpore podporí.

Súvisiace: Vlády len za mesiac apríl zvýšili svoj dlh o 2,6 bilióna dolárov

Dvaja administratívni predstavitelia pre agentúru CNBC uviedli, že Biely dom pravdepodobne podporí ďalšie kolo priamych platieb – čo predstavuje populárnu časť bezprecedentného zákona o mimoriadnych výdavkoch, ktorý prešiel v marci.

McConnell v rámci budúcich právnych predpisov, ktoré Senát schvaľuje, požaduje ochranu lekárov a podnikov. Demokrati vo všeobecnosti takéto ustanovenie kritizujú.

Po tom, ako Demokrati v piatok schválili návrh zákona, kancelária Bieleho domu kde väčšinu zastupuje Steny Hoyer členom oznámil, aby budúci týždeň hlasy nečakali. Parlament bude zasadať 27. a 28. mája.

Pandémia naďalej pustoší krajinu. USA majú podľa údajov zozbieraných na Johns Hopkins University v súčasnosti viac ako 1,4 milióna prípadov nakazenia a choroba zabila viac ako 86 000 Američanov.

Od začiatku krízy požiadalo o dávky v nezamestnanosti viac ako 36 miliónov ľudí.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár