Od lyžičiek, kontaktných šošoviek po internetové balóny, Google/Alphabet je na hranici zmeniť náš spôsob života

Väčšina ľudí pozná Google ako najrozšírenejší vyhľadávací nástroj na svete. (viac ako tri miliardy vyhľadávaní za deň)

Ale Google ako vyhľadávací nástroj, ktorý po spustení pôsobil revolučne, je iba jeden z projektov s ktorým prišla spoločnosť z Mountain View v Kalifornii.

To čo odlišuje Google od iných spoločností je množstvo projektov v ktorých sa angažuje. Od balónov poskytujúcich internetové pripojenie až po bezpilotné autá, a to bol dôvod prečo Google prešiel minulý rok celkovou reorganizáciou a stal sa dcérskou spoločnosťou Alphabet Inc. spoločne s niekoľkými ďalšími spoločnosťami naviazanými na Google. Pomohlo im to viac sa zamerať na podnikanie v internetových službách a ponechať väčšiu samostatnosť ostatným spoločnostiam, ktoré teraz patria pod Alphabet. To umožnilo Alphabet koncentrovať sa na zvláštne, pokrokové a sčasti bláznivé projekty, o ktorých si teraz povieme niečo viac.

Súvisiace: 5 mýtov o spoločnosti Google
 

Lyžička Liftware

Táto lyžička umožní pacientom s triaškou (napr. Parkinson) plnohodnotne sa najesť. Lyžička obsahuje pohybový stabilizátor, ktorý eliminuje trasenie a vyrovnáva pohyb ruky. To znamená že ak sa ruka pohne smerom nahor tak stabilizátor vykoná protipohyb smerom nadol a tým ju udrží na mieste. To redukuje trasenie v priemere o 76%. Laboratórium Lift, ktoré stojí za lyžičkou Liftware bolo získané Googlom v roku 2014 a je súčasťou Alphabet Inc. pod dcérskou spoločnosťou Google X.
 

Google Genomics

Ešte jeden projekt za ktorým stojí Google X – Google Genomics umožňuje vedcom a výskumným pracovníkom ukladať, vyhľadávať a spúšťať simulácie, ktoré používajú veľké množstvá dát a to v miliónoch genómov. S uloženými dátami sa môže pracovať za pomoci technológií, ktoré sú určené pre vyhľadávač Google  a Google Maps, čím sa stáva Google Genomics robustný vedecký nástroj umožňujúci skúmať a zdieľať veľké množstvá komplexných informácií.

 

Dlhovekosť

Aj keď to nie je presné pomenovanie, dlhovekosť je hlavný problém a cieľ úsilia spoločnosti Calico čo je skratka pre California Life Co., ktorá tiež patrí pod Alphabet. Calico má licencie na rôzne experimentálne lieky a taktiež ohlásila intenzívnu spoluprácu v oblasti biológie starnutia a terapeutické kroky smerujúce k pochopeniu chorôb spôsobených starnutím.

Súvisiace: Google: Ľudský mozog do roku 2030 spojíme s umelou inteligenciou
 

Google DeepMind

To čo odlišuje DeepMind od iných systémov umelej inteligencie je spôsob ako sú vytvárané algoritmy. Namiesto toho aby sa zamerali na jednu úlohu, algoritmy od DeepMind sú komplexné a umožňujú pracovať s viacerými úlohami hneď od začiatku. Táto unikátna schopnosť, ktorá umožňuje algoritmu učiť sa, hrať a vyhrať 2600 hier na Atari, navigovať v 3D bludisku a v januári prvý krát poraziť človeka v hre GO. DeepMind bol pripojený ku Googlu na začiatku roku 2014. Doteraz to bola ich najväčšia európska akvizícia.
 

Projekt Soli

Zatiaľ čo väčšina interaktívnych zariadení ktoré ľudia používajú sú externé ako napríklad počítačová myš, klávesnica alebo dotykový displej, Projekt Soli od firmy ATAP (Pokročilé Technológie a Projekty – firmu vlastní Google) sa uberá úplne iným smerom: používajú radar na detekciu pohybov ruky a prstov, ktoré môžu byť využívané na ovládanie skutočných zariadení alebo naviac umožniť bezprecedentnú úroveň ovládania interaktívneho priestoru.


 

Projekt Loon

Tieto héliové balóny ktorých dizajn má na svedomí Google X môžu dosiahnuť výšku až 21 kilometrov čo je takmer dvojnásobok výšky v ktorej dnes lietajú komerčné lietadlá. Keď budú balóny vypustené, dokážu šíriť nízko nákladové internetové pripojenie z oblohy na miestach na ktorých zatiaľ žiadne pripojenie nie je. Treba pripomenúť že na celom svete je 4.3 miliardy offline. Viac o projekte sa môžete dozvedieť na ich webovej stránke.


 

Google Fiber

Predstavte si internet bez načítavania. Predstavte si že máte prístup k vašim videám, filmom, hrám a dátam, ktoré si stiahnete z nejakej cloudovej služby alebo iného online umiestnenia, ako keby boli na vašom harddisku. Ak si to nepredstavujete tak zrejme bývate v niektorej z týchto oblastí: Atlanta; Austin alebo San Antonio, Texas; Charlotte alebo Raleigh-Durham, N.C.; Kansas City, Mo.; Nashville, Tenn.; alebo Salt Lake City alebo Provo, Utah. Ostatní z nás môžu ďalej snívať o službe  Google Fiber, ktorá okrem iných služieb ponúka internetové pripojenie s rýchlosťou 1,000 Mbit za sekundu. Google Fiber je dcérska spoločnosť Alphabet-u ako jednotka pre Energie a Prístup.

Súvisiace: Google predstavil nového robota. Vyzerá ako Terminátor!
 

Nest

Nest je najviac známy ako šikovný termostat, požiarny hlásič a bezpečnostná kamera. Toto zariadenie sa dokáže “učiť” zvyky svojho majiteľa a znalosti využiť na svoju optimalizáciu a na šetrenie nákladov. Nest sa stal súčasťou Googlu v roku 2014 za 3.2 miliardy dolárov.
 

Inteligentné kontaktné šošovky

Šošovky od firmy Verily, ktorá patrí pod Alphabet, má omnoho väčší potenciál ako je korekcia zraku. Vybavené rôznymi senzormi dokážu merať hladinu cukru v krvi a taktiež zistiť horúčku alebo intoxikáciu nejakou látkou. Zozbierané dáta môžu byť odoslané do do externého zariadenia, napríklad do mobilu alebo laptopu na ďalšie spracovanie. Šošovky nepotrebujú žiadny externý zdroj energie keďže sú napájané solárnymi článkami umiestnenými na povrchu šošovky.

Súvisiace: Plány spoločnosti Google ohľadom nového sídla budúcnosti + VIDEO
 

Projekt Skybender

Skybender je o pokrývaní Internetu za pomocou solárnych dronov, ktorých životnosť je až 5 rokov. Počas tej doby nebudú poskytovať len 5G internet, ale taktiež môžu odosielať letecké snímky, ktoré môžu byť užitočné pri záchranných operáciách alebo pri živelných pohromách.

Takže tu sú. A to je len výber projektov ktoré sú najzaujímavejšie a naj jedinečnejšie. Ktorý projekt od Alphabet-u Vás zaujal najviac? S akou ďalšou novinkou podľa Vás prídu? Podeľte sa so svojím názorom v komentároch.

Preklad: Marek Druska

Zdroj: Yahooh, NYTimes, MarketWatch

Facebook komentár