Američané, kteří pracovali jako daguerrotypisté (fotografové) nebo jako dohazovači mohou mít dnes potíže najít si stabilní práci, ale existuje spousta pracovních míst, které prošly zkouškou času, a které přežily přílivové vlny ekonomických změn.

V některých ohledech spotřebitelé nostalgicky vzpomínají na staré dobré časy. Stačí se podívat kolem Brooklynu v New Yorku. Jeho řemeslná atmosféra pamatuje 19. století, plné kultury podporující tamní domácí obyvatele, ručně vyráběné a limitované výrobky, jak líčí v magazínu New York Benjamin Wallace.  Ať už je rok 1850 nebo 2013, toto dějiště ukazuje, že vždy se najde místo pro určité specializované profese.

Pročesali jsme americké sčítání lidu z roku 1850, abychom našli pracovní místa, které prežily více než století. Toto sčítání bylo poprvé kdy vláda shromáždila údaje o tom, jakou práci Američané dělají. Výsledek jsme poté porovnali s dnešním sčítáním lidu dle Standardní klasifikace pracovních míst, která je revidována každých deset let a identifikuje 31.000 různých povolání v Americe.

Ukázalo se, že některé práce byly omezeny. Zatímto některé pracovní pozice ukázaly předvídatelnou stabilitu – zubaři, bankéři, konstruktéři – další jsou již více neočekávané. Devět překvapivých prací, které tu máme již od roku 1850:

Zbrojíři: v minulosti, zbrojíž byl někdo, kdo dělal osobní ochranné brnění. Dnes je to někdo, kdo udržuje a dělá opravy ručních palných zbraní pro vojenské nebo policejní síly.

Uhlíři (střední plat v roce 2012 je $35 530 ročně): někdo, kdo vyrábí dřevěné uhlí.

Vyzrňovač bavlny (střední plat v roce 2010 je $18 970 ročně): zemědělský pracovník, jehož práce zahrnuje obsluhu strojů a vykonává fyzickou činnost k výrobě bavlny.

Obuvník (střední plat v roce 2012 je $24 310 ročně): pracovník, který obsluhuje stroj používaný k výrobě obuvi.

Frézovači korků (střední plat v roce 2013 je $31 430 ročně): člověk, který pracuje na řezacích strojích, které řežou materiály na části a plátky.

Smaltéři: umělec, který používá smaltové barvy k výrobě šperků a jiných dekorativních kousků.

Zlatokopci: člověk, který vytlouká kladivem plátky zlata do zlatých lístků.

Tvůrci map (střední plat v roce 2010 je $37 900 ročně): technik, který pomáhá zeměměřičům a kartografům ve sběru dat a vytváření map.

Dělník na vrtné věži (střední plat v 2012 je $42 660 ročně): osoba, která se specializuje na zvedání a přenos těžkých předmětů s jeřábem.

Preložila: Zuzana Jandová

Zdroj: Jobs.aol.com

Facebook komentár