Bolo už veľa rozruchu o tom, že “prekvapenie” od Apple na budúco týždňovej konferencii World Wide Developers ‘(WWDC13)bude spustenie služby music-stream. No výrobca iPhonov môže mať niečo schované v rukáve.

“Divoká karta – pretože tam vždy niečo schované na konferencii Apple – by mohla byť, že otvárajú svoju platformu aplikácií pre Apple TV,” povedal Gene Munster, analytik Piper Jaffray. “Ako to bolo doteraz, museli ste byť pozvaný Applom  na vývoj nových applikácií, takže nápad otvoriť to by bolo niečo, čo dáva zmysel.

Peter Misek, riaditeľ a tech analytik Jefferies & Co, povedal CNBC vo februári, že tušil otvorenie Apple platformy pre vývojárov na budovanie aplikácií a hier, ale predpovedal, že oznámenie príde už v mesiaci marec.

“Myslíme si, že je obrovská príležitosť pre vývojárov v obývacej izbe, s využitím existujúceho Apple TV set-top boxu, ktorý môže alebo nemusí byť náhradou skutočnej televízie,” povedal Mísek CNBC vo februári. “Myslíme si, že vývojári sa dožadujú príležitosti získať k tomuto prístup.”

V súčasnej dobe, Apple TV – digitálne mediálne zariadenie, ktoré umožňuje streamovať obsah do televízora – má 10 aplikácií, no na ceste je ich viac, vrátane jedného pre HBO a CW. Time Warner Cable sa tiež snaží získať aplikácie na platforme Apple TV.

Napriek špekuláciám o aplikáciách, Apple sa chystá čoskoro odhaliť svoju televíziu a postrčenie aplikácií bude dobrým základom pre jeho uvedenia na trh, v závislosti na Munster.

“Otvorenie platformy pre všetkých vývojárov by prilákalo viac ľudí,” povedal.

Munster, ktorý má cieľovú cenu 655 dolárov, povedal, že očakáva, že Apple nakoniec zavedie službu hudobný streaming, ale nie je isté, že sa tak stane na WWDC 2013.

Služby ako streamovanie hudby bude stále dôležitejšie pre generovanie príjmov Apple ako sa náhradné cykly predlžujú, hovorí Carolina Milanesi, viceprezidentka pre výskum spotrebiteľských technológií v spoločnosti Gartner.

Pretože spotrebitelia sa spoliehajú na softvér pre aktualizácie, nebudú nahrádzať zariadenia tak často, povedala a dodala, že by si vedela predstaviť uvedenie hudobného streamingu na konferencii.

“Zdá sa, že to má zmysel, no ľudia o tom špekulovali už dlhú dobu, povedala Milanesi.” Ak tak neurobia, budú vyčnievať ako jediný hráč, ktorý nemá nič. Je asi na čase, aby niečo urobili. Možno, že budú mať možnosť  pre základné služby, ktoré budú zadarmo s reklamami a prémiové [platené] služby, ale ja by som očakávala, že svoje služby spoplatnia. “

Iste, Apple prišiel na  scénu hudobného streamingu neskoro. Google spustil predplatenú službu minulý mesiac na svojej vývojárskej konferencii, a ďalšie mená v kategórii zahŕňajú Pandoru a Spotify. Ale Apple má niečo, čo ostatné spoločnosti nie: 500 miliónov iTune účtov.

Podľa vyhlásenia zo začiatku tohto týždňa od Katy Huberty, analytičky Morgan Stanley, by Apple mohol zarobiť 1 miliardu dolárov ročne zo streamovania hudby. Jej údaje zahŕňajú predplatné a doláre za zobrazenie reklamy, no nezahŕňajú audio reklamy.

Huberty, ktorá má odhad cieľovej ceny  540 dolárov, uvádza, že je ešte príliš skoro na to zistiť, koľko ľudí by prijalo streamovanie hudby od Applu, keďže mnohí si už vybrali u konkurencie.

“Apple služba streamovania hudby bude musieť súperiť s Pandora v USA, kde mnoho Apple užívateľov už investovalo aspoň nejaké úsilie v budovaní svojich hudobných preferencí Pandora,” povedala. “Vzhľadom k tomu, že nevieme presne, ako Apple odlíši svoje služby, konzervatívne predpokladáme 40 až 50 percentnú penetráciu.”

Preložil: Lukáš Jevčík

Zdroj: WSJ

Facebook komentár