Čína v pondelok odhalila výsledky svojho posledného vnútroštátneho auditu, čím ukazue svetu vzácny pohľad na jej rýchlo sa rozvíjajúce sa zadlženia miestnych úrovní.

Čínsky Národný kontrolný úrad uviedol, že závazky miestnych vlád do konca júna dosiahli úroveň 17,9 biliónov čínkych juanov (3 bilióny amerických dolárov)  – dramatický nárast od úrovne z roku 201010,7 biliónov čínskych juanov.

( Súvisiace: Výrobcovia malých súkromných lietadiel vidia veľkú šancu, ako sa Čína pripravuje na otvorenie trhu )

Kontrolný úrad uviedol, že miera zadlženosti je stále kontrolovateľná, opakujúc vyhlásenie vedúcich predstaviteľov komunistickej strany z posledných mesiacov.

Pre túto chvíľu, miestny dlh čínskej vlády zostáva nižší, ako u mnohých iných vyspelých ekonomík, ako je USA, Veľka Británia, Francúzsko, Japonsko, Nemecko a Španielsko.

Ale čo je desivé je tempo, v ktorom bol tento dlh nazhromaždený. Zvýšenie miestneho vládneho dlhu Číny je súčasťou širšieho problému – explózie úverov regionálnych vlád, ktoré požiačiavajú na financovanie veľkých infraštruktúrnych projektov, vrámci boja proti spomaľovaniu ekonomiky.

( Súvisiace: Čína si stavala vládne budovy v štýle Bieleho domu a Capitol Hill )

Zvyšovanie úverov je dôvodom na obavy, keďže to často býva nasledované finančnými krízami v iných rozvíjajúcich sa trhoch. To zvyšuje obavy z Číny ohľadom toho, že kapitál je rozdelovaný zlým spôsobom.

Hoci čínska vláda opakovane uviedla, že úroveň dlhu je zvládnuteľná, riešenie tohto problému sa stala hlavným politickým cieľom.

Celkový ekonomický rast v Číne spomaľuje. Rast HDP krajiny sa počas roka 2013 odhaduje na úrovni 7,6%, tesne nad oficiálnym cieľom vlády vo výške 7,5% – ako informovali štátne médiá počas minulého týždňa. To je menej v porovnaní so 7,8% v minulom roku, 9,3% v roku 2011 a 10,4% v roku 2010.

Zníženie závislosti na úveroch bude aj naďalej jedným z najväčších výziev Číny, ako sa snaží nájsť cestu k udržateľnému rastu. Aj keď nedávno centrálna banka bola nútená čerpať takmer 50 miliárd dolárov do finančného systému, aby sa druhýkrát zabránilo poškodeniu likvidity v tomto roku – to všetko na poslednú chvíľu.

( Súvisiace: 9 znakov toho, že Čína robí kroky proti americkému doláru )

Niektorí analytici kritizovali centrálnu banku, že čaká príliš dlho a dohadujú sa o tom, že skoršie kroky by mohli byť účinnejší v boji proti sezónnemu nedostatku hotovosti. Iní uvádzajú, že zjavná neochota centrálnej banky aplikovať núdzové potreby hotovosti je začiatkom nového prístupu, alebo obozretnejšej politiky, čo je jedným zo spôsobov, ako znížiť nadmerné objemy úverov.

Zdroj: Chicago Tribune

Facebook komentár