Warrena Buffett.

Warrena Buffett.

“Veštec z Omahy” vo výročnom liste k akcionárom poznamenal, že investičná spoločnosť Warrena Buffetta – Berkshire Hathaway vsádza na firmy, ako je Apple, Goldman Sachs a American Express v dlhodobom horizonte.

V liste sa ukázalo, že skupina Berkshire koncom roka 2018 v spoločnosti Apple vlastnila z hľadiska trhovej kapitalizácie v hodnote viac ako 40 miliárd dolárov. Investície spoločnosti Berkshire do banky Goldman Sachs dosiahli hodnotu 3,13 miliardy dolárov a American Express držala v objeme 14,45 miliardy dolárov.

Buffett uviedol, že on a Charlie Munger, ktorý je viceprezidentom Berkshire, tieto holdingy nepovažujú za “zbierku” kde by sa tieto investície mali odpredať z dôvodu zníženia investičného ratingu od firiem z Wall Street, očakávaných akcií Federálneho rezervného systému, možného politického vývoja, prognóz ekonómov alebo čokoľvek iného, čo by by mohlo poskytnúť impulz k odpredaju.”

Súvisiace: Buffettova Berkshire dosiahla masívne štvrťročné straty

Buffett dodal: “Čo v našich podnikoch vidíme, je skôr zhromaždenie spoločností, ktoré čiastočne vlastníme a ktoré na vyváženom základe zarábajú približne 20% z čistého hmotného kapitálu potrebného na prevádzku svojich podnikov. Ich zisky sú vytvorené bez použitia nadmernej úrovne dlhu.”

Jeho investície v roku 2018 nemajú za sebou impozantný výsledok z dôvodu trhovej volatility vo štvrtom štvrťroku, ale dlhodobý investor zostáva krátkodobými výkyvmi neovplyvnený. Buffett v liste ďalej poznamenal, že Berkshire utrpela stratu vo výške 20,6 miliárd dolárov “z poklesu sumy nerealizovaných kapitálových ziskov, ktoré boli dosiahnuté vrámci našich investičných podieloch.”

Celkové akciové investície spoločnosti Berkshire koncom roka 2018 dosiahli trhovú hodnotu 172,75 miliárd dolárov, čo predstavuje nárast z 170,54 miliardy dolárov na konci roka 2017.

Nižšie je uvedený úplný zoznam akciových investícií spoločnosti Berkshire na konci roka 2018:

Dlhodobe_akciove_investicie_Warrena_Buffetta_rebricek_1

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár