Dlhopisovi_investori_su_pripraveni_tlacit_urokove_sadzby_vyssie_2018

  • Ed Yardeni poznamenal, že existuje dôvod byť znepokojený investormi z dlhopisov, ktorí už nie sú pod “zámkom a kľúčom” a môžu slobodne zatláčať výnosy na vyššie úrovne.
  • Yardeni v 80-tych rokoch zaviedol termín “bond vigilantes”, aby poukázal na investorov, ktorí predávajú svoje podiely v snahe presadzovať fiškálnu disciplínu.
  • Títo ľudia sa podľa Yardeniho pozerajú viac na domácu situáciu a hovoria: “Viete čo, možno potrebujeme vyšší výnos.”

Existuje dôvod byť znepokojený dlžníkmi dlhopisov, ktorí už nie sú pod “zámkom a kľúčom” a môžu slobodne zatlačiť výnosy vyššie, poznamenal veterán z Wall Street – Ed Yardeni.

Yardeni ktorý je známy ako historik trhu, v 80. rokoch zaviedol termín “bond vigilantes”, aby sa odvolal na investorov, ktorí predávajú svoje podiely v snahe presadzovať fiškálnu disciplínu. Menej kupujúcich znižuje ceny na trhu pevných príjmov a tým na trhu ovplyvňuje aj výnosy. To následne spôsobuje, že vláda si požičiava a míňa peniaze v nákladnejšom režime.

Yardeni, ktorý je prezidentom spoločnosti Yardeni Research, uviedol: “Centrálnymi bankami boli vložený pod zámok. Fed (Centrálna Banka USA) znížili úrokové sadzby z hľadiska krátkodobých úrokových sadzieb na nulu a to následne spôsobilo pokles výnosov dlhopisov, čím oni vedeli vykonať rozsiahly nákup dlhopisov.”

V súčasnosti Fed úrokové sadzby pomaly navyšuje a začína svoju súvahu zmenšovať. Navyše boli prijaté nové opatrenia okolo zníženia daní ako aj dohoda o masívnych výdavkoch.

Yardeni v rozhovore povedal: “Aktuálne sa títo investori pozerajú viac na domácu situáciu a hovoria:” Viete čo, možno potrebujeme vyššie výnosy u dlhopisov.”

“Situácia sa ozdravila a je treba ich posunúť na vyššie úrovne. Následne túto správu vysielajú aj na trhy.”

“Bond vigilantes” naposledy ukázali svoj vplyv počas Clintonovej éry, keď odpredaj na poli dlhopisov prinútil prezidenta Billa Clintona, aby svoj program výdavkov zmiernil.

Súvisiace: Akciové a dlhopisové trhy pripomínajú prepad z roku 1987

Yardeni povedal, zatiaľ čo Clinton správu počúvol, Yardeni si nemyslí, že Trumpa vláda svoje nastavenie zmení.

V piatok prezident Donald Trump do zákona podpísal masívny rozpočtový plán, ktorý poskytuje výdavky o objeme 300 miliárd dolárov na vojenské a domáce programy.

A koncom minulého roka bolo zrealizované zníženie daňových sadzieb, ktoré v priebehu desaťročia navýši federálny deficit rozpočtu o viac ako 1 bilión dolárov.

Yardeni však nie je presvedčený, že deficit bude mať veľký vplyv na trh s dlhopismi.

Poznamenal: “Ak sa z historického hľadiska pozeráme späť, deficit pri určovaní výnosu dlhopisov nemal taký reálny vplyv, ako by ste si mysleli. Oveľa väčší a reálny vplyv má inflácia.”

Avšak si nemyslí, že sa inflácia vracia.

Nakoniec odhaduje, že výnos 10-ročných štátnych dlhopisov USA zasiahne 3 percentá alebo 3,5 percenta. Už vo štvrtok výnos dosahoval 2,838 percenta, následne potom ako v pondelok dosiahol 4-ročné maximum, keď sa nachádzal okolo hodnoty 2,885 percent.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Facebook komentár