Dlhopisy_ukoncia_35_rokov_trvajuci_rast_2016

Dlhopisové fondy investorom poskytovali roky, dokonca desaťročia rastu. Aj toto obdobie sa však blíži ku koncu, kde aj víťazstvo Donalda Trumpa viedlo k tomuto naladeniu.

V nedávnom rozhovore, akciový analytik Bob Doll, z Nuveen Asset Management poznamenal: “Ľudia, ktorí po dlhé obdobie vlastnili dlhopisové fondy, zažili veľmi pozitívnu jazdu.”

Veľký podiel tejto rally (rastu) pramení z agresívneho nákupu dlhopisov, prostredníctvom kvantitatívneho uvoľňovania od Federálneho rezervného systému, ale dynamika sa mení. Fed je pripravený k realizácií zvýšenia sadzieb, zatiaľ čo zvýšenie fiškálneho stimulu sa zdá byť na stranách, ktoré môžu viesť k zvýšeniu výnosov u dlhopisov.

Súvisiace: 200 rokov úrokových sadzieb USA v jednom grafe

“Dosiahli sme dlhodobý býčí trh s cenami dlhopismi, pretože úrokové sadzby prešli z dvojciferných hodnôt na 1,37 percenta,” poznamenal Doll, s odkazom na rekordne nízky výnos 10-ročných štátnych dlhopisov USA, ktorá dosiahli v mesiaci júl.

Doll ďalej uviedol: “Jedná sa tak o 35-ročnú vlnu o ktorej si myslím, že sa po negatívnych faktoroch aktuálne začína otáčať.”

Vzhľadom k tomu, že Trump 6. novembra vyhral voľby, zvýšili pochybnosti okolo 3 desiatok rokov trvajúcemu býčiemu trhu s pevným výnosom, ktorý sa tak chýli ku koncu. Doll uvádza tri dôvody, prečo by úrokové sadzby mohli začali rásť na vyššie úrovne.

Doll poznamenal: “Hospodársky rast bol lepší,” s odvolaním na “dobré” predajné (októbrové) maloobchodné výsledky a nedávne “silné” predaje tovaru dlhodobej spotreby, navyše “najnižšími žiadosťami o dávky v nezamestnanosti, počas 44 rokoch. Plus, inflácia sa začína pohybovať z veľmi nízkych úrovní na nízke úrovne.”

Po tretie, Doll poukazuje na volebné výsledky, ktoré indikujú “že budeme čeliť určitým druhom pro-rastovej politiky.” Ekonómovia po zvolení Donalda Trumpa všeobecne očakávajú realizáciu daňových reforiem a republikánmi vedený kongres, by mohol čeliť nižším príjmom a firemným daniam.

Doll ďalej uviedol: “Všetci očakávajú rast úrokových sadzieb o 100 bázických bodov,” … “ale pravdepodobne zamieria ešte vyššie.”

Takže, mali by investori ponorení do dlhopisových fondov vykonať ich odpredaj? Doll povedal: „Kupci dlhopisových fondov sa musia pozrieť na to, aký majú aktuálny podiel dlhopisov v portfóliu a možno znížiť ich podiel by akémukoľvek rast.”

Doll ďalej dodáva: “A ak ste sa spoliehali na príjmy z rastu akciových trhov, budete z tejto stratégie potrebovať realizovať posun.

“Vyhľadávanie výnosov bolo už niekoľko rokov skvelé, ale začína sa to vypomsťovať,” … “Myslím si, že sa budeme musieť presunúť do iného prostredia.”

Súčasne akciové trhy vzrástli do nových rekordných maxím, čo je faktor, ktorý taktiež môže pôsobiť na ceny dlhopisov, pretože investori začnú meniť svoj pohľad na rizikový apetít.

Pri pohľade do budúcnosti, Doll očakáva “prostredie, kde väčšina akciových spoločností môže ísť nahor a niektoré dlhopisy môžu smerovať nadol. Takže to znamená, že akcie si pravdepodobne zaslúžia väčší podiel v portfóliu.”

Súvisiace: Celosvetové úrokové sadzby boli na podobných minimách iba 3x od roku 1522

Vyššie úrokové sadzby majú vplyv na rast hypoték, kde 30-ročný priemer vzrátol na viac ako 4 percentá. Z aktuálnych údajov vyplýva, že by to mohlo narušiť trh s bývaním.

Tento investor ďalej uviedol: “Máme naozaj silný stav na trhu s bývaním, sčasti preto že úrokové sadzby hypoték boli tak nízke.”

“Našťastie sadzby sú stále nízke a pravdepodobne to zatiaľ nevedie k vytváraniu problémov. To znamená, že “v prípade ak sadzby budú aj naďalej rásť na vyššie úrovne, pomaly, iste, ale nepravidelne (čo je môj najlepší odhad) nakoniec budeme čeliť problémom.”

“Veľmi opatrne musíme udržať našu pozornosť na smerovanie úrokových sadzieb. Nemyslím si, že to povedie k “poškodeniam,” ešte sa však len k tomu nastaveniu približujeme.”

 AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSNMoney, Yahoo

Facebook komentár