Do_Pariza_prisli_tisice_elektrickych_skutrov

Paríž je sídlom umenia, módy, jedla, romantiky a aktuálne aj … elektrických kolobežiek.

Americký startup Lime zrealizoval svoj prvý veľký vpád do Európy, vďaka ktorému od piatku vo francúzskom hlavnom meste poskytuje stovky elektrických kolobežiek.

Spoločnosť uviedla, že v Paríži budú čoskoro existovať tisíce dopravných prostriedkov, kde na nájdenie a odomknutie užívateľom stačí použiť ich aplikáciu. Každá minútu jazdy stojí 1 € (1,15 $) a odomknutie prostriedku 0,15 € (0,17 $).

Ceny sú porovnateľné so Spojenými štátmi, kde službu Lime na výmenu bicyklov a kolobežiek využíva 1 milión ľudí – v mestách, ako sú Seattle, Dallas a Los Angeles. V minulom týždni bola spustená táto služba aj Švajčiarskom meste, v Zürichu.

Skútre sa ukázali ako populárne pre niektorých dochádzajúcich a turistov.

Do_Pariza_prisli_tisice_elektrickych_skutrov_1

Matthieu Lamarre, ktorý je hovorcom parížskeho starostu, uviedol, že miestna vláda podporuje akúkoľvek službu, ktorá zlepší mobilitu a “umožní Parížanov ľahký presun”.

Varoval: “Ale … musí sa jednať o organizované možnosti, táto služba bude regulovaná a budú musieť byť držaná mimo chodníkov a nesmie obmedzovať.”

Lamarre tak poznamenal, že sa obáva, že Lime bude čeliť rovnakým problémom, ktorým čelia desiatky ďalších spoločností, ktoré zdieľajú dopravné prostriedky: ľudia nechávajú kolobežky a bicykle kdekoľvek chcú, čím vytvárajú chaos a blokujú dopravu.

Súvisiace: Indická spoločnosť Ola chce mať na cestách milión elektrických vozidiel

Skutočnosť, že novšie bicykle a kolobežky nepotrebujú dokovacie stanice, bola pôvodne ponúkaná ako výhoda. Investori, najmä v Silicon Valley a Číne, do prevádzkovateľov týchto služieb investovali milióny.

Niektoré mestá však túto stratégiu obmedzili, keďže zistili, že bicykle môžu v uliciach narobiť neporiadok. Mestá ako San Francisco a Dallas plánujú zaviesť nové predpisy, keďže na mesto prišli rôzne sťažnosti z dôvodu nesprávneho parkovania.

Elektrické skútre spoločnosti Lime sú vybavené digitálnym rýchlomerom a môžu dosiahnuť rýchlosť zhruba 30km/h. Spoločnosť skútre cez noc nabíja a každý deň ich rozmiestňuje na rôzne miesta mesta.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, Fortune

Facebook komentár